Ofton inşaat Yusuf Şimşek

Ofton İnşaat yabancı yatırımcılar için proje geliştirecek

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 24.02.2015
Konut satışlarında geçtiğimiz sezonu mütekabiliyetin etkisinde kapatan Ofton İnşaat, bu kesime daha da ağırlık verecek.
İstanbul'un yenilenmesi ve şehrin itibarının korunması için kentleşmenin iyi yapılmasını isteyen Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Yusuf Şimşek, bunun acilen yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.  

Konut satışlarının yabancı alımı ile toparlandığını söyleyen Şimşek, “Halen bu etki devam ediyor. Ofton İnşaat'ın yabancıya konut satış oranları şu anda yüzde 30 seviyesinde. Martta lansmana çıktığımızda yüzde 50'yi geçmesini umuyorum. Bu satışları zaten olumlu karşılıyorum ve kolaylaşması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. 

Yabancı ajanslarla tanımaya çalışıyor

Ofton İnşaat olarak konuyu önemsediklerini ve yabancı ajanslarla fikir geliştirdiklerini söyleyen Şimşek, “Mütekabiliyette konut alan iki kesim var. Ağırlıklı olarak Körfezli yatırımcıları düşünürsek bunların büyük kısmı kendi imkanıyla yada kredi ile Türkiye'den konut alıyor. Biz en üst tabakayı hedefliyoruz ve Körfezli yatırımcılar için projeler geliştirmek istiyoruz. Ajanslar vasıtası ile onları tanımaya ve kültürlerini öğrenmeye çalışıyoruz. Alışkanlıklarını ve isteklerini öğreniyoruz. Yatırımcı bir grup ile görüşmelerimiz var. Eğer onlarla anlaşmaya varırsak tam olarak isteklerini öğrenecek ve öyle kurgulayacağız” dedi. 

Yatırım anlamında riske giremeyeceklerini belirten Şimşek, “Onları tanıdıktan sonra yatırım yapacağız. Bu işin şakası olmaz. İstekleri ve beklentileri doğrultusunda lüks projeler geliştireceğiz. Bizim arsalarımız pahalı ve şehrin merkezinde. Boğaza yakın, büyük ve pahalı daireler olacak” dedi.

İstanbul'un bir üst lige taşınmasında ihtiyacı olan parayı Mütekabiliyet Yasası'ndan yararlanarak gayrimenkul alan kesimden karşıladığını söyleyen Şimşek, “İstanbul onların parası ile yenilendi ve buna ihtiyacı var.” dedi.

İstanbul'un elması parlatılmalı

Mütekabiliyetteki şartların daha da hafifletilmesini isteyen Şimşek, “İtalya, İspanya, Portekiz, İngiltere bu ülkelerin paraları ile imarlaştı, yeni banliyöler kuruldu. İstanbul'un da buna ihtiyacı var. Kentin yüzde 80'i yenilenmeli. Deprem hesabı yapıyoruz. Niye bunun hesabını yapıyoruz?” dedi.

Mütekabiliyetin akışının değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurulması son derece faydalı ama yetersiz. Sadece İstanbul için kentsel dönüşüm yasası çıkarılmalı, bakanlıklar kurulmalı. Çünkü İstanbul çok daha etkin bir yönetimi hak ediyor” şeklinde konuştu.

Ofton İnşaat yabancıya satış Yusuf Şimşek