Müteahhitlik Hizmet Kanunu

Müteahhitlik sektörünün önünü açacak yol...

Sektörden Haberler Emine Pile 28.11.2015
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlik sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Programı'nda inşaat ve müteahhitlik sektörünün geniş yer almasını memnuniyet verici bulduklarını belirtti.

Müteahhit olabilmek için birtakım mesleki yeterlilik şartlarının yasa ile belirlenmesinin elzem olduğunu vurgulayan Tellioğlu, şunları kaydetti:

"Bu şartların neler olacağının, hükümetimiz ve sektör temsilcileri arasında yapılacak istişare ile belirlenmesi, sektörün sürdürülebilirliği açısından hayati önem arz etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik sektörünün önünü açacak yol, Müteahhitlik Hizmet Kanunu'ndan geçmektedir. Uluslararası pazarda her şeyden önce güven satabilmemiz gerekmektedir. Bu güven ancak müteahhitlik için gerekli liyakate sahip olanları, diğerlerinden ayırmakla mümkün olacaktır. Programda iyileştirmeler yapılacağı bildirilen Yapı Denetim Sistemi, sektör temsilcileriyle uyum içinde işler hale getirilmelidir. Denetimden önce yapım aşamasında müteahhitler tarafından uygulanacak otokontrol, denetimi kolaylaştırarak kalite, zaman ve finans tasarrufu da sağlayacaktır."

Program kapsamında alınan yerel yönetimler ile merkezi yönetim ilişkisinin yeniden düzenlenmesi kararının oldukça yerinde bir adım olacağını belirten Tellioğlu, bu düzenlemelerin belediyeler tarafından yürütülen keyfi uygulamaların önüne geçmesi, sisteme belirli bir standart getirmesi gerektiğini vurguladı.

Tellioğlu, "Önümüzdeki yasama dönemi içinde, başta geçtiğimiz dönemde TOBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hazırlanan Müteahhitlik Hizmet Yasası olmak üzere, sektörün geleceğini garanti altına alacak diğer adımların da hayata geçirileceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İMKON Müteahhitlik Hizmet Kanunu Tahir Tellioğlu