Müteahhitler

Müteahhitler tasfiye kararnamesini bekliyor!

Sektörden Haberler 26.11.2018 10:25

Kamu kurumlarından ihale alan ve kur artışı nedeniyle iş yapamayacak hale gelen müteahhitlerin gözü tasfiye kararnamesinde.

Kamu kurumlarından ihale almış ancak son aylarda kurlardaki aşırılık sonucu aldığı işi yapamayacak hale gelen müteahhitlerin daha fazla zarar görmemesi için çıkarılması beklenen tasfiye kararnamesinin akıbeti merak ediliyor.

Son aylarda yaşanan spekülatif kur atakları sonucu ortaya çıkan maliyet artırıcı durum nedeniyle müteahhitler ihalesini aldıkları ancak, demir, çimento gibi ama girdi kalemlerdeki artış nedeniyle daha işe başlayamamışlardı. Fiyat farkı talep eden taahhüt kesimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli bir destek verdi. Erdoğan, kur artışlarından etkilenen demir, akaryakıt gibi ürünlere fiyat farkı verilmesini önerdi.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SESİNİ DUYUN ARTIK

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlik sektörü olarak zor günler geçirilen bir dönemde olduklarını dile getirdi. Tellioğlu, şunları dile getirdi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın aciliyeti olmayan başlanmamış işlerin cezasız bir şekilde tasfiyesinin yapılması gerektiğini söylemesine rağmen, kamu kuruluşları sanki bu sözleri hiç duymamış. Meslektaşlarımızın birçok kurumda teminatları yakılarak, ihale yasağı getirilerek bu süreç uygulanıyor.”

Yenişafak