Murat Kalsın

Murat Kalsın'dan MIPIM'de tapu harçları yorumu!

Sektörden Haberler 16.03.2017 07:41

İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, tapu harçlarındaki indirim konusundaki görüşlerini MIPIM Fuarı'nda ekibimize aktardı.

Tapu harçları bin 20'den binde 15'e çekilirken, damga vergisinin de kaldırıldığı duyuruldu. İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Murat Kalsın konuyla ilgili görüşlerini MIPIM Fuarı'nda Emlaktasondakika.com ekibine anlattı.

"İstanbul Ticaret Odası olarak yılın ilk günlerinden itibaren yoğun bir temas halindeyiz hükümetimizle" ifadelerini kullanan Kalsın şu şekilde konuştu;

Tapu harçlarının indirilmesi konusu, damga vergisi, KDV düzenlemesi gibi bir çok konuda hükümetimizden destek talep ettik. İstediğimiz bu destek tabi üyelerimiz için de olmakla beraber, ülkemizin büyüme rakamlarına çok ciddi katkıda bulunması söz konusu. Örneğin bu tapu harçlarının binde 20'den 15'e indirilmesi, damga vergisinin kalkması, KDV oranlarındaki düzenlemeler gayrimenkul sektöründe yüzde 3-4'lük bir büyümeyi etkileyecek bu da genel büyümeyi çok ciddi oranda etkileyecektir. O yüzden bu tarz iyileştirmeler hakikaten ülkemizin ve dünyanın geçmiş olduğu bu kriz sürecinde kalkınma yolunda çok ciddi katkısı olacak.

200 bin liralık bir daire almaya kalktığınızda daha önce 4 bin lira ödüyordunuz tapu harcı şimdi 3 bin lira. Bin lira tasarruf etmiş oluyorsunuz ki ortalama konut rakamlarına baktığımızda 350-400 bin lira desek çok ciddi bir indirim söz konusu burada. Bu da tabi konut satışlarını artıracak, piyasalara hareketlilik getirecek inşaat sektörü beraberinde 200-250 sektörü etkiliyor bu da ülkemize çok ciddi bir hareket getirecektir" dedi.