MOSDER ‘Mobilya tüketicileri taksitli alışverişi tercih ediyor’
Haberler / Sektörden Haberler / MOSDER ‘Mobilya tüketicileri taksitli alışverişi tercih ediyor’

MOSDER ‘Mobilya tüketicileri taksitli alışverişi tercih ediyor’

Sektörden Haberler 25.12.2013 11:12

MOSDER tarafından açıklanan 2013 Mobilya Tüketici Araştırma Raporu’na göre, mobilya tüketicisi taksitli alışverişi tercih ediyor

Mobilya alacaklara peşin fiyatına taksit uygulaması cazip gelirken, taksitlendirme süresi olarak 12 ay ideal görülüyor. Türk mobilya sektörünü büyütmek ve geliştirmek adına her geçen gün daha fazla emek harcayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), tüketicinin nabzını bir kez daha yokladı. Mobilya sektörünün tüketici beklentileri doğrultusunda şekillenmesine destek olmak amacıyla MOSDER, Mobilya Tüketici Araştırma Raporu'na imza attı. Nielsen tarafından mobilya tüketicisinin satın alma profilinin belirlendiği araştırmaya göre her dört tüketiciden üçü, mobilya satın alırken ‘taksitli' alışverişi tercih ediyor. Çoğunlukla tercihini taksitli alışverişten yana kullanan tüketicinin yüzde 34'ü peşin olarak satın alma işlemi gerçekleştirirken, yüzde 44'ü kredi kartı, yüzde 22'si ise senet ile taksit imkanını yeğliyor. MOSDER tarafından, mobilya satışlarında peşin fiyatına taksit seçeneğine olan ilginin 2010 yılına oranla, 2013 yılında yüzde 13'lük artış gösterdiği ifade ediliyor.

Taksitte tercih 12 aydan yana  
Araştırmalar doğrultusunda dikkat çeken bir diğer konu da mobilyada uygulanan taksit süresi ve miktarı oldu. Mobilya tüketicisi ile yapılan ankette, katılımcıların yüzde 57'si en cazip taksit süresinin 12 ay olduğunu belirtirken, aylık ödenmek istenen taksit tutarı 253 TL olarak belirlendi. 2010 yılına göre taksit süresi ve miktarında düşüş görülürken, İç Anadolu Bölgesi'ndeki görüşmecilerde bu oranın diğer gruplara göre daha yüksek olduğu gözlendi.