Duvar süsleme sanatı

Modern sokak sanatı: Duvar süsleme

Sektörden Haberler 17.10.2016 09:31

Önceleri bir isyanın yansıması olarak bakılan duvar süsleme, zaman ilerledikçe tüm dünyada kabul gören uluslararası bir sanat dalı haline dönüştü.

Duvar süsleme sanatının birbirinden çekici örnekleri sizi hayran bırakacak.

Yeşilin ve renklerin az olduğu sokaklar, binalarda duvar sanatı uygulamasıyla bir sanat galerisine dönüyor. Binaların sağır duvarlarını resim tuvaline döndüren duvar sanatı, sokakları renkli ve güzel kılıyor.

mural-art

Gri ve soğuk binalar, duvar sanatı adeta sanat eserlerine dönüyor. Dünyada “mural-art” diye tanınan duvar sanatı, giderek popüler hale gelen bir sanat türü. Sevimsiz, soğuk binalar, duvar sanatı ile harika yapılar haline gelerek sokakları renkli ve çekici bir hale getiriyor. Özellikle üç boyutlu uygulamalar, sihirli sokakların oluşmasına neden oluyor. Kimi zaman uzaktan bakıldığında iki binanın arasından merdivenlerin uzandığı, Fransız pencerelerin olduğu, çamaşırların asıldığı görünümü verilen bina duvarları, yaklaştıkça tatlı bir yanılsama sunuyor. Bina duvarları, şaşırtıcı, çarpıcı resimlere tuval oluyor.

mural-art

Sokak sanatçılarıyla başlayan duvar sanatı, günlük koşuşturmacanın yaşandığı kentli yaşamları güzelleştiriyor. Dünyadan pek çok sokak sanatçısının uyguladığı, sıkıcı binaların bir sanat eseri haline geldiği örnekler, şaşırtıyor…