ibrahim çağlar

MIPIM 2016'ya 1300 metrekarelik İstanbul çadırı!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 03.04.2015
İstanbul Ticaret Odası, 96 metrekarelik Yaşayan İstanbul Maketi hazırlatıp katıldığı MIPIM 2015 Fuarı'nı değerlendirdi.
Fransa'nın Cannes kentinde Mart ayında düzenlenen MIPIM 2015 Fuarı'na Türkiye ve İstanbul damga vurdu. 96 metrekare büyüklüğe sahip dev İstanbul maketiyle fuarda şov yapan İstanbul'un çadırı da yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi.

Önümüzdeki yıl 300 metrekarelik İstanbul çadırına 1000 metrekarelik bir ek isteyen İTO, bu konuda İBB'den destek aldı ve bu ay yetkililerle görüşmeler yapacak. 2016'da İstanbul, 1300 metrekarelik dev bir çadırla boy gösterebilir.

İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlatılan maket üzerinde projelere de yer verildi. 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan MIPIM 2015'le ilgili olarak  İTO, değerlendirme toplantısı düzenledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta gibi isimlerin katılımıyla düzenlenen toplantıda Özen Kuzu, Özcan Tahincoğlu, Alaeddin Babaoğlu gibi sektörün önemli isimleri de yer aldı.

İlk olarak İBB Başkanı Kadir Topbaş'a verdiği destekler nedeniyle teşekkür eder konuşmasına başlayan İTO Başkanı İbrahim Çağlar ‘Bugüne kadar MIPIM'de sektör istediğini bir türlü bulamadı. Biz hazırladığımız maketi İstanbulluların istifade etmesi için yer ayarlıyoruz. Daha önce Moskova'nın kullandığı çadırın boşaldığı haberi gelince hemen İstanbul olarak oraya geçtik. 96 metrekarelik üç boyutlu Yaşayan İstanbul Maketi fuarın yıldızı oldu' ifadelerini kullandı.

Yoğunluk nedeniyle yarım saatte bir ziyaretçilerin İstanbul çadırına geldiğini belirten Çağlar ‘Bu yıl İstanbul layığıyla Fransa'da temsil edildi. Biz İTO olarak tekstil ve inşaatı pilot sektör olarak seçtik. Bizim 360 binden fazla üyemiz var. Gayrimenkul artık global bir sektör oldu. Bugün Nijerya'nın konut ihtiyacı 20 milyon. Bu sektör, büyümekte olan ülkeler için bir fenomen. Asya ve Ortadoğu'da yeni şehirler kurulacak ve 23 megakente 14 yeni megakent eklenecek. 10 yılda gelişen bu şehirlerde her yıl 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımı yapılacak' diye konuştu.

Dünyada 2020'ye kadar 1 milyardan fazla yeni orta sınıfın ortaya çıkmasının beklendiğini dile getiren Çağlar ‘Sektör oyuncuları olarak gelişmekte olan ülkelere gidip ortaklıklar gerçekleştirmeli, yeni fırsatları yakalamalıyız. İstanbul, önümüzdeki dönemde merkez olacak ve dünyada 2020'ye kadar gayrimenkul, finansın merkezi olacak. Teknoloji, bizi daha da ileriye taşıyacak' dedi.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

yaşayan istanbul maketi ito istanbul maketi mipim 2015 istanbul