alkaş perakende genel müdürü yonca aközer

MIPIM 2016'da Türkiye ve İstanbul rüzgarı esecek

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 17.12.2015
Alkaş Perakende Genel Müdürü Yonca Aközer, 2016'da düzenlenecek MIPIM Fuarı'na Türk katılımcıların damga vuracağını söyledi
MIPIM 2016 geliyor, Türk gayrimenkul sektörü fuara damga vurmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul maketiyle fuarın yıldızı olan Türkiye'den katılım bu yıl daha fazla olacak. Megakent İstanbul, 300 metrekarelik çadır yetmeyince Paris ve Londra'nın tam ortasındaki 600 metrekarelik çadırı aldı. Türk gayrimenkul sektörü açısından büyük önem taşıyan fuar, 15-18 Mart 2016 tarihlerinde Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenecek.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Alkaş Perakende Genel Müdürü Yonca Aközer, MIPIM 2016'dan beklentilerini anlattı. Aközer, özellikle İstanbul dışındaki farklı şehirlerin katılımının Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

İşte Yonca Aközer'in açıklamaları…

“MIPIM 26 yıldır yapılan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı. 85'in üzerinde ülkeden katılımın olduğu dev organizasyon diyebiliriz. Sektör oyuncuları yapacakları yenilikleri duyurmak için MIPIM Fuarı'nı bekliyor”

Geçtiğimiz yıl 750 kişiydik

“Alkaş olarak 2008'den bu yana MIPIM'ın Türkiye temsilcisiyiz. O yıllarda 50-60 kişiyle gidiyorduk fuara. Geçtiğimiz yıl 750 kişi gittik. Kentsel dönüşümün yanı sıra yeniliklerle birlikte büyüyoruz. Türkiye, ciddi bir değişim içerisinde. Gayrimenkul sektörü ekonominin lokomotifi konumunda. Buradaki ekonomik katkı çok büyük kapsamda”

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mipim+2016'>mipim 2016</a> istanbul çadırı

İstanbul'un yeni çadırı 600 metrekare olacak...

İstanbul'un çadırı 600 metrekare olacak

“Son MIPIM Fuarı'nda Türkiye olarak büyük bir atlama yaptık. Minimum 4 görüşme söylemimiz dinlendi. 2 bin 857 görüşme yapıldı 2015'in Mart ayında düzenlenen fuarda. Cannes'ın güzelliğine gerçekten kanmadık. 350-400 şirket katıldık esek firma başına 7-8 görüşme yapıldığı anlamına geliyor ki gayet başarılı bir sonuç bu. Daha yapacağımız çok iş var. Bu yıl görüşmede 10 rakamının üzerine çıkmamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ilginin ortasında İstanbul çadırını kurmuştuk. Bu sene İstanbul'un yerine Londra ve Paris çadırlarının tam ortasına aldık. İstanbul çadırı 300 metrekareden 600 metrekareye çıktı”

Yeni şehirler olacak

“Bunun yanında 430 metrekarelik Türkiye pavilionu kuracağız. Burada Türkiye'de diğer şehirleri anlatacağız. Bu sene Ordu, Hatay, Kayseri, Gaziantep gibi şehirler stant açacak. Türkiye pavilionunda 10 şehirden bahsedeceğiz. Geçen sene toplamda 1300 metrekareydik. Bugün itibariyle 1400 metrekareye ulaştık. 2 bin metrekarelerde olacağız gibi öngörüyoruz. Yine geçen sene 750 kişiydik, bu yıl 1000 civarında kişi olabiliriz”

Oturumlar yine olacak

“İstanbul'daki Beyoğlu, Gaziosmanpaşa gibi ilçe belediyeleri geliyor. Ancak diğer şehirlerin belediye başkanları da fuarın önemini anladı. Geçtiğimiz yıl oturumlar yaptık. Bu yıl yine buna benzer organizasyonlarımız olacak”

Ödül gecesinin sponsoru Türk Seramik Grubu

“Açılış partisi haricinde ödül gecesi var. Açılış son 5 yıldır Türkiye'deydi, bu yıl da görüşmelerimiz devam ediyor. Ödül gecesinin sahibi bu yıl Türk Seramik Grubu oldu. Seramiklerimiz dünya çapında mimarlar tarafından çok kullanılıyor. Ödül gecesinde Türk havası kokacak”

MIPIM İstanbul için görüşmeler sürüyor

“Türkiye'nin ivmesinin sürdürülebilir olduğunu göstereceğiz. Belli bir zaman sonra MIPIM'deki kapasitesinin Türkiye'ye yetmediğini gösterip, organizasyonu ülkemizde yapabilmeyi hayal ediyoruz. Bu kapsamda görüşmeler devam ediyor. Onlar için bu kararı vermek kolay değil ama çok yakında güzel bir haberle geri döneriz diye düşünüyorum. Türk gayrimenkul sektörünün ilerlemesi en az 5 yıl daha bu hızla devam edecek”

İTO büyük destek verdi

“İTO, gayrimenkul sektörünü çok cesaretlendirdi. Biz, bu çadırı alırken İbrahim Çağlar'a alalım diye ısrar ettik. Kendisi de bu anlamda liderlik yaptı çünkü sektörün buna ihtiyacı olduğunu gördü. Geçen sene enerji, İstanbul'un katılımıyla yükseldi. İTO'nun çalışmaları tüm şehirlere örnek olmalı”

TOKİ ve Emlak Konut hep olmalı

“Emlak Konut'ta Murat Kurum bu organizasyonda çok önder. Tek düşünceleri iyi bir şekilde temsil edilmek. Son iki yıldır kendileri hep katılıyor. Emlak Konut, bu yıl İstanbul çadırının içerisinde yer alacak. TOKİ'nin ve Emlak Konut'un desteği Türkiye açısından çok önemli. Çünkü, gayrimenkul sektörüne yön veren iki firma”

İstanbul maketinde değişiklikler olacak

“İTO bizimle görüşüp 600 metrekarelik çadırı aldı. Maketle bizzat kendileri ilgileniyor. 96 metrekarelik İstanbul maketi biraz daha büyüyebilir. Maket üzerinde yer alamayacak bölgelerin özel alanlarla temsil edilmesi gerekiyor. 3. Havalimanı, 3. Köprü, İstanbul Finans Merkezi mutlaka olmalı. Çünkü yabancı yatırımcılar bu projeleri çok merak ediyor”

MIPIM 2016 tanıtım dosyası için tıklayın!

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

mipim 2016 mipim 2016 ne zaman