altan elmas

'Minimum 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerek'

Sektörden Haberler 22.11.2017 15:02

Bloomberg HT'nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi kapsamında düzenlenen Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları başlıklı panelde önemli açıklamalar yaptı.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Elmas, Bloomberg HT'nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi kapsamında "Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, sektör olarak konut ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.

Elmas, "Çok genç nüfusumuz var. 900 bin kişiye her yıl ev bulmak durumundayız. 900 bin-1 milyon konut yıllık üretim yapıyoruz. Bu konutların 650-700 bini satılıyor. 1 milyon 300 bin-1 milyon 400 bine varan konut ikinci elde dönüyor." diye konuştu.

2000 yılından sonra yapılan konutları depreme dayanaklı yapılar, 2000'den önce yapılan yapıları ise sorunlu, sıkıntılı ve çürük olarak kabul ettiklerini belirten Elmas, minimum 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Elmas, "Yılda en az 500 bin konutu dönüştürürsek 15 yılda ancak bu 7,5 milyon konutu dönüştürebiliyoruz. Yani 1 milyon konut üretebiliyoruz. Bunun 100 binini kentsel dönüşüm ile dönüştürebilirken 500 bine çıkarmamız gerekiyor." dedi.

"40'ın üzerinde inşaat firmasıyla çok büyük projelerde kuvvetli oyuncularımız var"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin de "KPMG küresel inşaat araştırma raporuna göre, dünyadaki inşaat oyuncuları çok iyimser değil ama Türkiye'de iyimserlik var. Dünyadaki inşaat sektörü rekabetine baktığımızda, Engineering News Record'a (ENR) göre, Türkiye ikinci sırada. 40'ın üzerinde inşaat firmasıyla çok büyük projelerde kuvvetli oyuncularımız var." diye konuştu.

Yetgin, Türkiye'de konut sahipliği oranının yaklaşık yüzde 70 olduğunu, yüzde 80- 90 olmasının pek mümkün görünmediğini ifade ederek, "Bu sirkülasyon, nüfus artışı ile devam edecek." dedi.