Mimarlar Odası Karaköy merkez binası

Mimarlar Odası'nda kaçak kat krizi!

Sektörden Haberler İrfan Sisli 28.06.2015
Kamu projelerine karşı muhalif söylemleri ile gündemden düşmeyen Mimarlar Odası bu kez kendi binasındaki kaçak yapılaşma ile gündeme geldi.
 

Star gazetesinin haberine göre; Türkiye'nin 131 kamu projesine dava açarak durdurma çabasına giren TMMOB Mimarlar Odası'nın merkez binası kaçak çıktı. Odanın Karaköy'deki merkezinde bulunan Ferahfeza isimli restoranın kaçak kat çıkılarak işletmeye alındığı belirlendi. 3 yıl önce faaliyete geçerek sosyetenin uğrak mekanı haline gelen teras kattaki restoranın imarda lokal olarak görüldüğü ve ruhsatı olmadığı tespit edildi.

Tadilat sonrası yeniden iskan alınmadı

İskanlı olarak satın alınan bina tadilat için projelendirildi ve odanın onayından geçti. Ancak tadilat sonrası yeniden iskan alınması gerekiyordu. Fakat Mimarlar Odası İstanbul Şubesi yetkilileri iskan için Beyoğlu Belediyesi'ne yeniden başvuruda bulunmadı.

Mimarlardan sert tepki

Birçok dev projeye karşı çıkan Mimarlar Odası'nın kendi binasında kaçak restoran yaptırması odaya üye birçok mimar tarafından da eleştirildi. Mimarlar, restoranın olması gereken yerde lokal olması gerektiğini vurgulayarak tepki gösterdiler.

Mimarlar Odası son olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verilen iftarın maaliyetinin 1 milyon lira olduğunu iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunun yalan ve iftira olduğunu belirterek gerçek bedelin 3 bin 390 lira olduğunu açıklamıştı.

mimarlar odası