konut projelerine yakın metrolar

Metroya uzak olan projenin satış şansı nedir?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 02.05.2015
Emlaktasondakika.com olarak, başta metro olmak üzere ulaşım hatlarına uzak olan konut projelerinin şansını sektörün önde gelen isimlerine sorduk.
Gayrimenkul sektörünün son 12 yıllık süreçteki büyümesi, önemli gelişmeleri de beraberinde getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de megakentin değerine değer katacak metro projeleriyle, inşaat ve gayrimenkul sektörünün yıldızını daha da parlattı.

Projelerde aranan kriter; ulaşım

Bundan önce konut satın alırken ki alışkanlıklar, ev büyüklüklerine bakmaktan ibaretti. Ancak bugün, konut alıcılarının baktığı ilk kriter şirketin tanınırlığı ve güvenilirliği, ikincisi ise başta metro olmak üzere ulaşım akslarına yakınlığı.

İstanbul'da metro uzunluğu ne kadar olacak?

2015-2019 yılları arasında metro uzunluğu 441 kilometre olarak hedeflenirken 2019 sonrasında bu rakamın 981 kilometreye yükseleceği öngörülüyor. Metroların birbiriyle entegre olarak çalışması da İstanbul'da iki nokta arasındaki ulaşımı ve trafiği büyük ölçüde rahatlatacak.

Metro, prim oranını patlatıyor

Konut projelerine rekor seviyede prim yaptıran metro projeleriyle ilgili farklı bir soru gündemde. Kamunun ulaşım yatırımlarına yakın olan projeler şanslı ancak uzak olanlar veya bölgesinde gelişmiş ulaşım ağı olmayan yatırımların şansı ne? Emlaktasondakika.com olarak sektörün önde gelen isimlerine sorduk, dikkat çeken yanıtlar aldık.

süleyman-çetinsaya

Süleyman Çetinsaya- Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Şansı var ancak toplu taşıma alanlarına yakın olan konut projelerindeki değerler daha hızlı yükselir. Uzak olan projelerin şansı yok diyemeyiz ancak, özellikle metroya yakın olan projelerdeki daireleri seçmek daha mantıklı gözüküyor.

inanç-kabadayı

İnanç Kabadayı- EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı

Altyapının ve ulaşımın rahat olduğu bölgelere göre bir dezavantajı var ancak buna göre de arsa maliyetleri değişiyor. Ulaşım, tüketici için en önemli önceliklerden birisi. Bu sebepten dolayı, ulaşım akslarına uzak olan projelerin şansı biraz daha düşük bu bir gerçek. Biz projemize başlarken tüketiciler arasında anket yapıyoruz ve dikkat ettiğiniz kriterler nedir diyoruz. İlk sırada firmanın güvencesi, ikincisi ise ulaşım çıktı. Bu nedenle ulaşım noktalarına yakın olan projelerin şansı daha fazla.

kaan-yücel

Kaan Yücel-Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü

Bu tamamen bölgeyle alakalı. Eğer şehrin merkezindeyseniz bir problem olmayacaktır çünkü metro dışında metrobüs, otobüs gibi birçok toplu ulaşım aracı projeye bir avantaj sağlar. Ancak şehrin merkezinden uzaklaşıldığı zaman ulaşım zorlaşıyor ve büyük bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Burada raylı sistemden daha çok bölgeye ulaşımı kolaylaştırmak lazım. Örnek verecek olursak Bahçeşehir'e bir raylı sistem çok faydalı olur. Herhangi bir projenin yanına veya yakınına olması önemli değil, bölgede olması yeterli. Sonuç olarak ne kadar şehrin merkezinde olursanız, ulaşım o kadar problem olmaktan çıkıyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul metro projeleri metroya yakın konut projeleri metro projeleri istanbul konut projeleri 2015