MESA

Mesa Holding, çoğunluk hisselerini sattı!

Sektörden Haberler Emine Pile 28.01.2015
İnşaat sektörünün dev firmalarından 48 yıllık MESA Holding, çoğunluk hisselerini Evren Ünver’e sattığını duyurdu.
Adını Turkven ile duyduğumuz Evren Ünver, Mesa'daki alımı kendi adına kurduğu şirket üzerinden gerçekleştirdi. Evren Ünver, inşaat sektörü yatırımları için Yeni Mesa'nın kısaltması olan YM Gayrimenkul'ü kurdu. MESA'nın yaklaşık yüzde 85 hissesi 50 bin TL sermeye ile hayata geçirdiği bu şirket üzerinden yapıldı.

Genç yöneticiler beklenen performansı göstermedi

Mesa'nın 10 yıl öncesine kadar 17 ortakla yürüdüğünü belirten Boysanoğlu, ikinci kuşak yöneticilerin devreye girmesiyle ortak sayının 48'i bulduğunu söyledi. Genç yöneticilerin beklenen performansı göstermediğini belirten Boysanoğlu, “Çocuklar bizim kurduğumuz bütünün parçaları olamadı. MESA kurucuları olarak biz işimize sıkı sıkı bağlıydık. Gençlerin beklentileri yüksek ama çabaları yetersiz oldu. Sonrasında herkesin ilerleyen yaş durumunu da düşünüp satış kararını verdik” açıklamasında bulundu.

6 yıl önce tanıştı

MESA'nın yeni ortağı Evren Ünver ile 6 yıl önce tanıştıklarını söyledi. Mesa'nın Ankara'daki hastanesini satmaya karar verdiği dönem Turkven'in de talip olduğunu belirten Boysanoğlu şunları söyledi: “Turkven Grubu hastane için geldi ama fiyatta anlaşamadık. Bizim gibi Ankaralı olan Evren Bey ile o dönem tanıştım. Ara ara görüşürdük ve kendisi MESA'ya dahil olmak isteğini söylerdi. Geçen yıl ben bunun olabileceğini söyledim. Ama bunun fonla alakası yok. Evren Bey inşaat sektörüne ilgi duyuyordu. Ortaklara teklif ettim. İlk etapta hayır diyenler de oldu elbette. Ama yüzde 75 satış isteyince karar bu yönde oldu. Sözleşmeyi de 15 Ocak'ta imzaladık”.

Yabancı fonlar, MESA'ya katkı sağlayacak

Yeni ortağına olan güvenini sık sık dile getiren Erhan Boysanoğlu, Evren Ünver'in yabancı fonlarla olan ilişkisinin MESA'ya önemli katkı sağlayacağını öngörüyor. Bunun yanında 46 yıllık Mesa'da DNA'nın bozulmayacağını belirten Boysanoğlu, “Evran Ünver açığımız olan finansman alternatiflerini önümüze koyacak ve  yeni işler geliştireceğiz. Amerika, Singapur, Japonya fonlarından yatırım bekleniyoruz” dedi.

Hürriyet 

MESA Enver Ünver MESA hisse satışı