Mehmet Özhaseki

Mehmet Özhaseki, Paris'te FETÖ’ye karşı uyardı!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 29.09.2016
Paris'te düzenlenen ve 35 ülkenin Çevre Bakanlarının katıldığı OECD toplantısında Mehmet Özhaseki konuşma yaptı.
Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen ve (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) OECD'ye üye 35 ülkenin Çevre Bakanları'nın katılımlarıyla süren toplantıda Türkiye'yi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki temsil ediyor. Zirvede yaptığı konuşmada tüm dikkatleri üzerine çeken Bakan Özhaseki, Paris Anlaşması'nın uygulanmasına yönelik kuralların derhal hayata geçirilmesini istedi. Konuşmanın büyük bir bölümünü de 15 Temmuz kanlı darbe girişimine ayıran Bakan Özhaseki, OECD'nin Çevre Bakanları'nı FETÖ'ye karşı uyardı. 

Fransa'nın ev sahipliğinde gerçekleşen OECD Çevre Bakanları Toplantısı bugün sona eriyor. 2 gün süren zirvede Türkiye'yi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki temsil ediyor. İklim değişikliği, kaynak verimliliği ve döngüsel ekonomiye geçiş gibi konuların gündeme getirildiği toplantıda ayrıca ulaştırmadan kaynaklanan hava kirliliği, su, azot ve biyolojik çeşitlilik gibi konular da masaya yatırıldı. Zirvede bir konuşma yapan ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, üye ülkeler tarafından imzalanan Paris Anlaşması'nın uygulanmasına yönelik kuralların derhal belirlenmesini ve bir an önce eyleme geçilmesini istedi.

Konuşmasında, Türkiye'nin küresel emisyonlar içinde tarihsel sorumluluğunun oldukça düşük olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, buna rağmen Türkiye'nin 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının yüzde 21'e kadar azaltılacağının taahhüdünü de verdiğini hatırlattı.

“Milletim Çıplak Elleriyle Tankların Karşısına Dikildi”

Bakan Özhaseki konuşmasının son bölümünü ise 15 Temmuz tarihinde FETÖ tarafından kanlı bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine ayırdı. “Şimdi söyleyeceklerim sadece ülkemi değil insanlığı da ilgilendirdiği için anlayışınıza ve hoşgörünüze sığınarak iki önemli hususu vurgulamak istiyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Özhaseki, FETÖ'nün sinsi yapılanmasını ve eli kanlı örgütün devleti ele geçirebilmek için insanlıkla bağdaşmayacak eylemlerin içerisine girdiğini anlatarak, FETÖ'ye karşı OECD Çevre Bakanları'nı uyardı. 241 vatandaşımızın şehit olduğunu aktaran Bakan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu gözü dönmüş örgüt, ne yazık ki üzülerek söylüyorum parlamento binamız ve Cumhurbaşkanlığı Külliyemizde dahil olmak üzere hedef ve konum gözetmeksizin saldırdı. Masum sivil halkın üzerine bombalar yağdırdılar. İnsanlarımız tanklara karşı vücutlarıyla siper oldular ve darbeyi savuşturdular. Darbe girişiminde bulunan bu örgütün şu an 170 ülkede faaliyetleri var. Bugün hiç kimsenin, bize bunlardan bir şey olmaz, dememesi lazım. Dikkatinizi çekiyorum, herkesin bu konuda son derece hassas olmasını öneriyorum.”

“Suriye”de İnsanlık Krizi Yaşanıyor”

Suriye'yi de unutmayan Bakan Özhaseki'nin konuşması çevre bakanları tarafından ilgiyle takip edildi. Suriye'de insanlık krizinin 6. yılına girdiğini ifade eden Bakan Özhaseki, 600 bin masum insanın hayatını kaybettiğini belirtti. Türkiye'de 2 milyon 700 bin Suriyelinin yaşadığı bilgisini veren Bakan Özhaseki konuşmasını şöyle sürdürdü; “Son birkaç yıl içerisinde ülkemizdeki Suriyeliler için 25 milyar dolar harcadık. Yurt dışı kuruluşlarından ciddi bir yardım alamadık. Birleşmiş Milletler'den sadece 525 milyon, Avrupa Birliği'nden ise 178 milyon dolar civarında destek alındı.”

OECD Mehmet Özhaseki