Mehmet Özhaseki

Mehmet Özhaseki: Hiç kimseye bedava ev verildiği yok!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 15.07.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Hiç kimseye bedava ev verildiği yok, bu evlerin de meccanen (bedava) Suriyelilere dağıtıldığı yok"
Ankara ve Gölbaşı ilçesine hayat veren Mogan Gölü ve çevresine ait sorunların bütüncül bir anlayışla çözülmesi ve temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, toplantıda gayrimenkul sertifikasıyla metrekare alımı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Özhaseki, aynı zamanda Suriyelilere TOKİ'den ev verileceği konusuna da değindi.

Özhaseki "Türkiye'deki inşaat sektörü toplam ekonomi içerisindeki payı yüzde 7 civarında. 100'den fazla sektörü etkiliyor. İnşaat sektörünü gözardı edemeyiz. Burada ev sahibi olmak isteyenlerin taleplerini de karşılamak durumundayız. Bir taraftanda bir çok rakamlar verilmekle birlikte Türkiye'deki yapı stoğunun bir kısmının kimi araştırmalara göre yüzde 30, kimine göre yüzde 40-yüzde 50 sağlam yapı olmadığı gerekiğiyle karşı karşıyayız. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bakanlık olarak da önümüzdeki hafta gerek İstanbul'daki büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, gerekse inşaat sektöründe faaliyet gösteren derneklerle toplantımız olacak. Onlarla görüştükten sonra 'İnşaat sektörünü nasıl canlandırırız, önlerini nasıl açarız?', 'Türkiye'deki hızlı kentsel dönüşümü nasıl sağlarız?', 'İnsanları çok kolay yoldan nasıl ev sahibi yaparız?' gibi sorulara cevap bulacağız." dedi. 

Özhaseki, "Nihayetinde hiçkimseye bedava ev verildiği de yok, bu evlerin de meccanen Suriyelilere dağıtıldığı da yok. Önümüzdeki günlerde netleşecek bir konu. Ben sadece giriş olarak başlangıcındaki yanlış anlamalara set çekmek için bunları izah etmiş oluyorum." ifadesini kullandı.  

Mehmet Özhaseki suriyeliler ev Mogan Gölü Çevre ve Şehircilik Bakanı