Viaport Marin

Marina projesinde geri sayım başladı

Sektörden Haberler Emine Pile 08.02.2015
Via Properties tarafından hayata geçirilen ‘Viaport Marin’, eğlence parkından hayvanat bahçesine kadar birçok alan sunacak.
İstanbul Tuzla'da denizin üzerinde inşa edilen ve Mayıs 2015'te açılması beklenen 600 milyon liralık projede eğlence parkı, alışveriş merkezi, akvaryum, otel ve hayvanat bahçesi olacak. Havarayla ulaşım sağlanacak marina gökyüzünden bakıldığında çupra balığına benzeyecek.

Tuzla'daki marina projesinde geri sayım başladı. Via Properties tarafından denizin üzerinde geliştirilen proje 750 yat kapasiteli olacak. 600 milyon lirayı aşan yatırımla inşa edilen Viaport Marin'de ayrıca 3 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Hayvanat bahçesi kuruyor 

2014'ün başında başladıkları projede hızlı bir inşaat süreci yaşadıklarını söyleyen Bayraktar, marina projesinde perakende ve eğlenceyi birleştirdiklerine dikkat çekti. Tuzla ve İstanbul'a simge bir proje yapma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Bayraktar, “Alışılan marina projesinden çok daha farklı bir konsept kurduk. Marina sadece teknesi olanlara değil herkese hitap edecek. İnsanlar denizle iç içe bir alanda  gezip eğlenecek. Yeme içme ağırlıklı mağazalar kurguladık. Eğlence parkı için roller coster (tren) kurduk.

3 bin kişi çalışacak

Projenin yaratacağı istihdama dikkat çeken Bayraktar, Tuzla Belediyesi'nin marinada çalışacak personel için eğitimlere başladığını belirtti. Tuzla'da yaşayan 3 bin kişiye direk istihdam sağlanacağını söyleyen Bayraktar, yılda 20 milyon ziyaretçi beklediklerini ifade etti. Bayraktar, projede 200 balıkçı barınağını yeniden yapacaklarına da söyledi. Deniz üstünde göz yormayan, tek katlı yapılar inşa ettiklerini belirten Bayraktar, “Çatıları kırmızı olarak planlanmıştı. Sonrasında değiştirdik ve denizle bütünlük olsun diye kiremitleri yurtdışında mavi tonlarına boyattık” dedi. 

Global bir marka olacak

VİALAND ve Viaport Kurtköy ve Venezia gibi projeleri bulunan Via Properties, global bir marka olmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl ABD'de bir AVM satın aldıklarını belirten Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, ABD ve Körfez ülkelerinde perakende yatırımlarına devam etmeyi planladıklarını söyledi. İstanbul'daki 4 projelerinde 330 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşacaklarını söyleyen Bayraktar, 3 yıl içinde 500 bin metrekareyi aşmayı planladıklarını ifade etti. Venedik konseptli ile İstanbul Gaziosmanpaşa'da inşa edilen Venezi projesini mayıs ayında tamamlayacaklarını belirten Bayraktar, outlet AVM Viaport'a uluslararası markaların dahil olacağı yeni bir etap daha ekleyeceklerini kaydetti.

Tuzla Belediyesi tarafından ihale edilen marina projesini 120 milyon 750 bin TL'ye Bayraktar Kardeşler İnşaat (Via Properties) kazanmıştı. Marinada yap-işlet- devret modeli uygulanacak ve şirket 30 yıl işletme hakkına sahip olacak.

Entegre ulaşım sağlanacak 

D-100 Karayolu ile sahil arasında yaklaşık 5 kilometrelik hattı kapsayan Tuzla Havaray Projesi'nin ihalesi 2 Şubat'ta yapıldı. Yaklaşık maliyeti 661 bin 55 lira olarak açıklanan projeye 11 başvuru yapıldı. Komisyon önümüzdeki günlerde yapacağı detaylı incelemenin ardından ihalenin kime verileceğini açıklayacak. Trafiği rahatlatması hedefleyen havaray projesinin bir ayağı Viaport Marin projesinde olacak.  D-100 Karayolu İçmeler mevkisi, metro ve Marmaray'ın kesiştiği nokta olacak Hatboyu Caddesi'nde Tuzla Belediyesi önünden başlayacak güzergah sırasıyla; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale Spor Kompleksi'nin ardından Vatan Caddesi'ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları'ndan Şehitler Caddesi'ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla'ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro ve Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.

Hürriyet

Viaport Marin İstanbul Tuzla Via Propoerties Tuzla projeleri