M. Tevfik Göksu

M. Tevfik Göksu “Şehir kendini dönüştürüyor”

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 24.12.2014
Esenler’de 2 gün sürecek olan ‘Geleceğin Şehri Sempozyumu’nun açılış töreni gerçekleşti.
Şehre dair kalıcı fikirler üretmek amacıyla kurulan Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi'nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği "Geleceğin Şehri Sempozyumu"nun açılış töreni gerçekleşti. 2 gün sürecek sempozyumun programında; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İnsan-mekan ilişkilerinde mimarinin etkisi

İlk konuşmayı Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı yaptı. Mimarinin önemine dikkat çeken Bağlı, "Eğer insan - mekân ilişkilerini doğru kurmak istiyorsak ilk okumamız gereken, mimaridir. Soyut olanı somutlaştırma konusunda mimari, bütün alanların üstünde bulunuyor" dedi. "Modern dünyanın en büyük handikapı tek tipleşmedir. İnsanlar da bunu bir tehdit olarak görüyor ve buna direniyorlar" diyen Bağlı, bu direnmenin özgün kimlik ve duruşla başarılı sonuç vereceğini söyledi. 

Şehir kendini dönüştürüyor

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sözlerine "Bugün Türkiye, geleceğin şehrini konuşma zamanın geldiği bir ülke" diyerek başladı. Şehir Düşünce Merkezi'nin önemine değinen Başkan Göksu, "Özellikle Türkiye'nin girmiş olduğu kentsel dönüşüm sürecinde, bu şansı nasıl yakalayabilirize yoğunlaştığımız nokta; Şehir Düşünce Merkezi'dir" dedi. 

2009 yılında Esenler'in  İstanbul'da suç işleme oranında ilk 3'te bulunduğunu, bugün ise son sıralarda yer aldığını belirten Göksu, "Eğer biz o şehre bakarken, şehre sadece sokaklardaki betonlara bakarak görmüş olsaydık, aynı mekanizma devam ediyor olacaktı ama şehri bütüncül pencereyle ele aldığımızda; şehrin sosyal ve kültürel hayatını, mekansal tasavvurunu ona göre dizayn etmeye başladığımızda, şehir kendini dönüştürmeye başladı" diye konuştu.

M. Tevfik Göksu Geleceğin Şehri Sempozyumu Esenler Belediyesi