Gayrimenkul Yatırım Fonları

Lojistik sektörü, GYF'lerin yakın takibinde!

Sektörden Haberler Emine Pile 09.11.2016
Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF), lojistik sektörüne yepyeni bir açılım getirecek.
Omurga Portföy'ün Yatırım Direktörü Ilhami Akkum, Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. GYF'lerin yurt dışındaki gibi Türkiye'de daha aktif şekilde kullanılması için lojistik dağıtım merkezlerini incelediklerini dile getiren Akkum, kontrat lojistiğinin, kiracı riskine göre düzeltilmiş getiri açısından konut sektörüyle birlikte en güvenilir paydaş olduğunu söyledi. Akkum, “Gerek kamu maliyesini, gerekse özel sektör finansçılarını en zorlayan konuların başında büyük ölçekli alt ve üst yapı projelerine fon temini geliyor. TCDD tarafından geliştirilmekte olan çok büyük ölçekli lojistik merkez projelerinin değerlendirilmesini çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Lojistik potansiyeli yükselişte

Küresel gayrimenkul yatırım sektöründe lojistik dağıtım merkezlerinin çok önemli bir yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Akkum, sözlerine şöyle devam etti: “Lojistik dağıtım merkezlerini de içeren küresel ticari gayrimenkul yatırım hacmi 600 milyar dolar civarında. Bu hacmin yüzde birinin bile ülkemize yönlendirilmesinin birçok olumlu etkisi olabilir. Bölgesel bir lojistik üssü olan ülkemizde, uluslararası trafikle eşzamanlı olarak, kontrat lojistik iş hacmi de sürekli artıyor. E-ticaret işlemleri ise her yıl bir önceki yılın yarısından fazla artıyor. Devlet destekli ve garantili yatırımlar olan TCDD Lojistik Merkezleri'ni menkulleştirecek GYF'nin oluşturulması hem gayrimenkul hem de kontrat lojistiğindeki dinamikleri birleştirerek yepyeni fırsatlar oluşturacak. Bu potansiyelin GYF'ler için dinamo etkisi oluşturacağına inanıyoruz.”

Yasal düzenleme gerekiyor

TCDD'nin öncelikle organize sanayi bölgeleriyle bağlantılı olarak yük taşıma potansiyelinin yoğun olduğu 20 noktada lojistik merkez yapmayı planladığını aktaran Akkum, “Buralarda, konteyner yükleme boşaltma ve stok alanları, tır parkları, gümrüklü sahalar, bürolar, bakım-onarım tesisleri, akaryakıt istasyonları ve tren teşkil, kabul ve sevk yolları bulunacak. Bu merkezler Samsun, Uşak, Denizli, Köseköy, Halkalı, Eskişehir ve Balıkesir'de işletmeye açıldı. Bozüyük, Mardin, Erzurum, Mersin, Kahramanmaraş ve İzmir'de yapım işleri sürüyor. SPK mevzuatı çerçevesinde işletmeye açılmış merkezlerin GYF'lerin kapsamına alınması fırsatını kaçırmamalıyız” dedi.

Dünyada GYF'nin lojistik sektörü yatırımları

  • Kuzey Amerika'da yerleşik Everstone Capital ve Realterm Global tarafından yönetilen IndoSpace fonları Hindistan'daki sanayi ve lojistik tesislerine yatırım yapıyor. IndoSpace I ve II kapalı fonlarının toplam büyüklüğü 584 milyon dolar.
  • Uluslararası bir yatırımcı olan The Real Estate, Frankfurt merkezinden 3 milyar dolarlık bir fon portföyünü yönetiyor.
  • FIBRA Macquarie Meksika'nın yatırım portföyünü ağırlıklı olarak endüstriyel mülkler oluşturuyor. Meksika'da 270'den fazla gayrimenkulden düzenli ve sürekli getiri elde ediyor.
  • Global Logistic Properties Limited Çin, Japonya, Brezilya ve ABD'de yaklaşık 52 milyon metrekare kapalı lojistik alanını portföyünde bulunduruyor.  118 şehirdeki 4 binden fazla kullanıcı bu tesislerden yararlanıyor.

Gayrimenkul Yatırım Fonları GYF İlhami Akkum Omurga Portföy