ödül alan Küçükçekmece Belediye hizmet binası

Küçükçekmece Belediyesi hizmet binasına ödül

Sektörden Haberler İrfan Sisli 02.10.2015
Küçükçekmece Belediyesi hizmet binası, ‘Uluslararası Aydınlatma Tasarım Yarışması’nda dünya üçüncüsü oldu.
Aydınlatma sektörünün önde gelen uluslararası yayın kuruluşlarından “MondoArc” dergisi önderliğinde yapılan yarışmada Küçükçekmece Belediyesi Hizmet Binası, “Düşük Bütçeli Cephe Aydınlatması” tasarımı alanında dünya üçüncüsü oldu.

Yarışma hakkında açıklama yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca böyle bir ödüle layık görülmek de bizi çok gururlandırdı. Bu projenin tüm belediyelere örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Şeffaflık anlayışını simgeliyor

Türkiye'nin ilk yeşil sertifikalı kamu binası olma özelliğini taşıyan Küçükçekmece Belediye binasının cephe aydınlatması, belediyenin çalışmasındaki şeffaflık anlayışına referans veriyor. Işıklandırma tasarımı binanın özel niteliklerini, geometrik şeklini ve cam kabuğu etrafındaki kütleleri ön plana çıkarmayı hedefliyor.
Bu sayede iç ışıklar kullanılarak etkileyici bir ön cephe aydınlatması ile bina içinin dışa aktarımı sağlanıyor.

Karanlıkta parlayan bir kandil gibi

Binanın şeffaf kabuğu iç yüzeyi gün boyu görünür kılıyor. Bu şekilde binanın camdan yapılmış dış cephesi içinde, iç cephelerin karanlıkta parlayan bir kandil gibi algılanmaları sağlanıyor. Gün ışığının olmadığı zamanlarda da bina içi ortak alanlardaki görsel seviye arttırılmış oluyor.

Küçükçekmece Belediye hizmet binası