mahmut dereli
Haberler / Sektörden Haberler / 'Koronavirüs sonrası yeni konut ve ofis ihtiyacı doğacak'

'Koronavirüs sonrası yeni konut ve ofis ihtiyacı doğacak'

Sektörden Haberler 23.04.2020 15:12

Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, salgın sonrasında buna göre dizayn edilecek yeni konut ve ofis ihtiyaçları doğacağını söyledi.

Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, "İnşaat ve gayrimenkul sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörüdür. Ekonomik büyümeye de katkı sağlayan bir sektördür. 10 yıllık sürece baktığımızda konut sektörünün 2,5 kat büyüdüğünü görüyoruz. Dünya ortalamalarına baktığımız zaman ülkemizde hızlı bir büyüme göze çarpıyor. Türkiye'de altın ile birlikte konut; hem yatırım, hem oturum anlamında birinci sırayı paylaşıyor. Rakamlarda bize konut alıcılarının bundan vaz geçmediklerini, konut almaya devam ettiklerini gösteriyor.

2020 1. Çeyrekte konut satışları anlamında artışın devam ettiğini TÜİK rakamlarından görüyoruz. Ancak Nisan ayında salgın sebebiyle yatırımcılar öncelikle kendi güvenliklerini ve geçim ile alakalı gündemlerini ön plana almış durumdalar. Konut satışlarının normalleşme sürecinden itibaren kademeli olarak artışını sürdüreceğini düşünüyorum. Çünkü paranın mevduata gittiğini döviz ve TL mevduat artışlarından görebiliyoruz. Aslında 2020'nin başında konut kredi faizlerinin düşüklüğü yatırımcılar için büyük bir fırsat oluşturmuş, konut satışlarını artırmıştı. Bu süreçten sonra risk yönetimi ve yatırım planlamalarını şirketler masaya yatıracaktır.

Bizde TORKAM İnşaat olarak yurt içinde ve yurt dışında projelerimize devam ediyoruz. Türkiye'de konuta her zaman talep vardır. Arz talep dengesine göre kendimizi hazırlıyoruz. Bugünlerde depreme dayanıklı konutlar ve kentsel dönüşüm projeleri sektörün gündemindeydi. Buna ek olarak şimdide ülkemizin ve dünyanın hesap etmediği koronavirüs salgını ortaya çıktı. Haliyle buna göre dizayn edilecek yeni konut, rezidans, ofis ihtiyaçları doğacaktır. Yapılarda teknolojik alt yapıların güçlendirildiği yeni dizayn toplantı salonları, spor odaları, destek odaları gibi yeni trendler ortaya çıkacaktır. Ayrıca materyal ve malzeme tarafında da dayanıklı ürünler şuan test ediliyor. Önümüzdeki dönemde normalleşme sürecine gireceğimizi belirtmek isterim" şeklinde konuştu.