Cityspace Global Gayrimenkul Fuarı

Körfezli yatırımcı Türkiye’de kendini buluyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 01.09.2015
Emlaktasondakika.com olarak Körfezli yatırımcıların Türkiye’yi neden tercih ettiklerini ele aldık.
Türkiye'yi kendilerine yakın bulan Körfez ülkelerinin yatırımcıları bireysel ve kurumsal bazda İstanbul, Bursa, Yalova, Trabzon ve Sapanca civarında gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Ezanı, ibadet edebilmeyi, helal gıdayı ve gerektiğinde modern yaşama ulaşabilmenin rahatlığını yaşamak isteyen Körfezli yatırımcılar, iklim olarak serin ve oksijeni bölgeleri tercih ederken Karadeniz ikliminin hakim olduğu kentlerde ciddi bir gayrimenkul yatırımcı kitlesi bulunuyor. 

Türkiye ekonomik olarak hesaplı

Körfezli yatırımcıların dünyada yatırım yaptıkları segmente bakıldığında Türkiye açık ara ucuzluğu ile öne çıkıyor. Türkiye'de alınacak gayrimenkullerin metrekare birim fiyatları 3-4 bin dolar civarında seyrederken bu rakam Londra'da 12 bin sterline ve New York'ta çok daha yukarı çıkıyor. Ayrıca yaşam giderleri, yeme içme ve diğer harcamalarda İspanya, İsviçre ve İtalya'dan daha uygun oluyor.

Gayrimenkul yılda yüzde 20 kazandırıyor

Her sene yüze 15-20 oranında değerlenen ve dünyada en iyi getiriyi sağlayan bir sektör olan gayrimenkul yatırımcısına cazip geliyor. Kurumsal yatırımcılar ise seçim havasının getirdiği durgunluk geçtiğinde yeniden harekete geçmeyi planlıyor. 

Ne almak istiyorlar?

Bireysel yatırımcılar kendi ülkelerinde olmayan coğrafi ve iklimsel şartların yanı sıra farklı hizmetlere de ulaşabiliyorlar. Sağlık sektöründe başarılı bir yere sahip olan Türkiye, Avrupa'ya göre beşte bir oranında fiyatlara tedavi imkanı sunuyor. Yatırımcılar göz ve diş tedavisi ve estetik operasyonlar yaptırıyorlar. Ayrıca Avrupa'ya yakın olan Türkiye, turistik geziler içinde vazgeçilmez bir durak oluyor. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Körfezli yatırımcı Türkiye Emlaktasondakika.com