İzmit Körfez Geçiş Köprüsü

Körfez Köprüsü arsa ve konut fiyatlarını uçurdu

Sektörden Haberler Emine Pile 29.10.2015
Tamamlandığında dünyanın 4. en uzun açıklıklı asma köprüsü olacak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki konut ve arsa fiyatlarını yükseltti
Körfez geçişi süresini 6 dakikaya düşürecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde çalışmalar sürerken bölge yeni bir silüet kazandı. İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki arsa ve konutların değerini yükseltti. Işıklandırılmasıyla estetik bir görüntü oluşturan köprünün göründüğü Karamürsel, Dilovası, Körfez ve Gebze ilçeleri cazibe merkezi haline geldi. Gayrimenkul fiyatları yükselişe geçti.

"Gayrimenkul fiyatları minimum yüzde 15 ila 25 değerlendi"

Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Körfez Geçiş Köprüsü'nün daha şimdiden sektöre büyük bir hareketlilik getirdiğini söyledi.

Köprünün silüetinin oluşmasıyla yatırımcıların ilgisinin Kocaeli'ye yöneldiğini anlatan Hacıoğlu, "Bu manada ciddi bir talep artışı var, özellikle yurt dışından ciddi yatırımcılar görüyoruz" dedi.

Hacıoğlu, internette verilen ilanların bile değiştiğine dikkati çekerek, "Bugün internete girin bakın, ilanlar 'köprü manzaralı kiralık ev', 'boğaz manzaralı satılık daire' diye veriliyor. Gayrimenkul fiyat ve kiraları, minimum yüzde 15 ila yüzde 25 arttı. Bu oranın da üzerinde değerlenen gayrimenkulleri görüyoruz" diye konuştu.

"Köprü manzaralı" gayrimenkuller uçuşta

Karamürsel ilçesinde emlakçılık yapan Ender Gökçe ise İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün çok önemli bir proje olduğunu belirterek, Körfez'in trafik akışını azaltacak projenin Türkiye'ye büyük bir fayda sağlayacağını ifade etti.

Pojenin Karamürsel'e değer kattığını anlatan Gökçe, şöyle devam etti:

"Mesela Karamürsel sahilinde 150 bin lira olan evler vardı. Şimdi bu bölgede 350 bin dolara kadar evler var. 2. el evlerde şu anda içinde en az 50-60 bin masraf olan evler, deniz kenarında ve köprü görüyor diye normal şartlarda 140 bin-200 bin olması gerekirken, 350 bin liradan satışa çıkıyor. Köprünün ayakları çıkmaya başladığı andan itibaren fiyatlar yükseldi. Hatta biz kendi aramızda konuşuyoruz, 'köprüye her bir parça eklendiğinde fiyatlar yüzde 20 artıyor' diye. Bölgeye çoğunlukla İstanbul'dan ve Araplardan talep var."

Gelecek yıl trafiğe açılacak 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yap-işlet-devret projesinin yapım süreci 7 yıl olarak belirlendi. Gelecek yıl İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, Gebze-Gemlik kesiminin yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedefleniyor.

Körfez'deki yatırımlar artıyor 

Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli ayağı olan Körfez Köprüsü'nde çalışmalar hızla ilerlerken, bölgedeki tüm gayrimenkul piyasası da tırmanışa geçti.

Çalışmaları devam eden İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, gayrimenkul fiyatlarını hızla arttırırken bölge, Körfez Köprüsü ile yatırımcının yeni gözdesi oldu. Türk ve yabancı yatırımcı tarafından büyük ilgi gören Körfez hattı gözde bölge haline gelmeye başladı. Proje, Kocaeli – Karamürsel'ün cazibesini yükselişe geçirirken birçok inşaat firması da bölgede arsa yatırımı yapıyor. 

İzmit Körfez bölgesinin en önemli yatırımcıları arasında yerini alan ALM İnşaat da, Kocaeli – Karamürsel'de hayata geçirdiği Naturalm Çiftlik Evleri ile büyük ilgi görüyor. 

Villaların büyük kısmının satıldığı projede son 13 villayı satışa sunan ALM İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Alım, Körfez Köprüsü'nün bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını doğrudan etkilediğini ve kısa sürede fiyatların bölgede katlandığını belirtti.

Kocaeli'nde birçok inşaat firmasının arsa yatırımı yaptığını belirten Zuhal Alım; “Naturalm Çiftlik Evleri projemizi kendi arsamız üzerinde inşa ediyoruz. Projemizin arsasını aldığımızda bölgede herhangi bir proje geliştirilmiyordu. Ancak Körfez Köprüsü'yle birlikte kısa sürede Kocaeli – Karamürsel'ün cazibesi arttı ve şuan birçok inşaat firmasının da bölgede arsa yatırımı yaptığını söyleyebiliriz.” dedi.

Yeni proje gelecek

İkinci etabında sona yaklaşılan Naturalm Çiftlik Evleri projesinin Kocaeli – Karamürsel'in nitelikli tek markalı konut projesi olduğuna dikkat çeken Zuhal Alım; “Naturalm Çiftlik Evleri projemizin ilk etabında yaşam başladı. İkinci etabında da sona yaklaştık ve son 13 villamızı satışa sunduk. Projeyi tamamlamamızla birlikte bölgedeki Naturalm Çiftlik Evleri'nin devamı niteliğinde bir proje daha geliştirmeyi planlıyoruz. Bu projemize ciddi anlamda bir talep aldık. Şuan Körfez bölgesinin geneline baktığımızda da yoğun bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bölgeye ve Naturalm Çiftlik Evleri konseptimize inancımız tam.” dedi.

Ulaşımı çok kolay 

“Doğa İle Baş Başa, Toprak İle İçi İçe” sloganıyla lanse edilen Naturalm Çiftlik Evleri, İstanbul'a 1 saat, Bursa'ya 30 dakika, Kocaeli'ye 30 dakika, Sakarya'ya 1 saat, İzmir'e ise 3 saat mesafede yer alıyor.

Çalışmaları devam eden Körfez Köprüsü'yle İstanbul'a 60 km uzaklıkta bulunan Naturalm Çiftlik Evleri'ne Topçular veya Yalova üzerinden Feribot'la ulaşılabiliyor.

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü