murat kurum
Haberler / Sektörden Haberler / 'Konya'da az katlı proje geliştirmek istiyoruz'

'Konya'da az katlı proje geliştirmek istiyoruz'

Sektörden Haberler 15.10.2019 10:05

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'nın mimarisine uygun, az katlı bir proje gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Şehircilik ilkelerine, Konya'nın ruhuna, mimarisine uygun bir şekilde az katlı, sosyal alanları barındıran bir proje olarak gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ Başkanlığımız 21 Ekim'de talepleri toplamaya başlıyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret için geldiği Konya'da Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı'na katıldı. Suriye sınırında terör örgütlerine yönelik devam eden Barış Pınarı Harekatı'na destek bildirisinin de yayımlandığı toplantıda konuşan Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla başlayan Barış Pınarı Harekatımız, havadan ve karadan yürüttüğümüz operasyonlarla hamdolsun başarılı bir şekilde devam ediyor. Bölgemizi terörden arındırmak için başlattığımız bu operasyonda Mehmetçiklerimiz kararlı bir şekilde belirlenen hedeflere doğru ilerliyorlar. Dualarımızla Mehmetçiğimizin yanındayız. Allah ordumuzu muzaffer eylesin, Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin” diye konuştu.

Yeni sanayi sitesi için 21 Ekim'de talepler toplanmaya başlayacak

Tek hayallerinin Konya'yı hak ettiği noktaya en kısa sürede çıkarmak olduğunu belirten Kurum, Konya için yeni müjdeler verdi. Eski Sanayi Sitesi ile Karatay Sanayi Sitesi'nin taşınması için 2 bin 653 bağımsız birimden ve 100 ticari üniteden oluşan bir kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını aktaran Kurum, “Konya için yıllardır konuşulan ama yapılamayan bu projede 36 ay içerisinde inşallah tüm hak sahiplerine dükkanlarını teslim edeceğiz. Yapacağımız projede oteliyle, restoranıyla, sosyal ve kültürel alanlarıyla son derece modern bir sanayi sitesi olacak. Boşalttığımız alanı da şehircilik ilkelerine, Konya'nın ruhuna, mimarisine uygun bir şekilde az katlı, sosyal alanları barındıran bir proje olarak gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ Başkanlığımız 21 Ekim'de talepleri toplamaya başlıyor inşallah. Konyamız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Mevlana bölgesine önemli proje

Mevlana Meydanı Çarşısı projesi ve Altın Çarşı dönüşüm projesinin en önemli projelerden olduğunu ve projede çalışmalara başladıklarını kaydeden Bakan Kurum, “Bu çalışmayla birlikte 34 bin 730 metrekarelik alanda gerçekleştireceğimiz Mevlana Meydanı Projesi'nin tam 13 bin metrekaresi meydana eklenmiş olacak. Kalan kısımlarda da yine Kapu Camii ve Aziziye Camii bir tarihi turizm aksı haline getirecek, istihdamı artıracak ve Konya'nın tarihini, kültürünü yaşayacakları çok önemli bir aks olması noktasında bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi çok önemsiyorum. Vatandaşlarımızla ve esnafımızla el birliği içinde bu projeyi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Alaaddin Tepesi çevresinde tarihi dokuya uygun sokak sağlıklaştırması yapacaklarını aktaran Bakan Kurum, Büyükşehir Belediyesinin Tavusbaba Türbesi ve Çevre Düzenlemesi Projesi'ne de finansman desteği sağlayacaklarını dile getirdi. Meram Katlı Otopark projesinin hızlanmasını da sağlayacaklarını kaydeden Bakan Kurum, 31 Mart seçimlerinde verdikleri sözleri tutmak için kararlı bir şekilde projeleri gerçekleştireceklerini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, Konya'nın büyükşehirler arasında yerel seçimlerde en yüksek oyla Türkiye rekoru kırarak görevi devraldıklarını belirterek, “Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanımızı hep yanımızda gördük. Konya'nın bütün meselelerinin takibinde Konya çözüm üretilmesinde her zaman gayretlerinize şahidiz. Bu gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Selçuklu'nun Konya için parlayan bir yıldız olduğunu söyledi.

Çeşitli temaslar için Konya'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Selçuklu Belediyesini ziyaret etti. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, başkan yardımcıları ve birim müdürleri tarafından karşılanan Bakan Kurum, başkanlık makamında ağırlandı. Bakan Kurum'a başkanlık girişinde Selçuklu Belediyespor Kulübü bünyesindeki wushu ve kungfu branşındaki en genç milli sporcular çiçek takdim etti. Ziyarette Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Meram ve Karatay Belediye başkanları ve diğer protokol üyeleri de hazır bulundu. Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı, ziyarette Bakan Kurum'a Selçuklu Belediyesinin faaliyetleri ile gelecek dönemde hayata geçirilecek olan projeler hakkında bilgi verdi.

“Selçuklu Konyamız için parlayan bir yıldız”

Bakan Kurum, “Selçuklu Konyamız için parlayan bir yıldız. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da parlamaya devam edecektir. Büyüme potansiyeli çok fazla olan ve genç bir ilçe olmasına rağmen sağlam bir şekilde büyümeyi ve vatandaşa hizmet noktasında kaliteli hizmet getirmeyi amaç edinmiş bir belediyemiz. Biz Ahmet başkanımızı tebrik ediyoruz ekip arkadaşlarıyla birlikte. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ve hemşehrimiz olarak diğer ilçelerde olduğu gibi Selçuklumuza da bugüne kadar yapılması gereken işleri yapmaya, yine bundan sonra da bu bölgede hem yatırım anlamında hem maddi ve teknik anlamda her türlü desteği vereceğimizi de Ahmet başkanımızın yanında olduğumuzu, destekçisi olduğumuzu da ifade etmek isterim. Selçuk Üniversitemiz var, bir de Teknik Üniversitemiz yapılacak. Onunla ilgili de bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Selçuklu'nun kalkınması adına atılması gereken adımları yine belediyemizle birlikte atmış olacağız. Sosyal konut olarak bu bölgede Ardıçlı'da konutlar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Üniversitemizin bulunduğu alan dışında da alt gelir grubu konut için arsalarımız var, buraları da etaplar halinde yapacağız. Sillemizle ilgili geçmişte güzel çalışmalar oldu hem Uğur başkan döneminde hem Ahmet başkan döneminde. Gerçekten Sille turizm aksı oldu, inşallah bu durumunu çok daha yukarıya çekecek hem mesire alanı olacak hem de turistlerimizin gelip ziyaret edeceği gezip eğlenebileceği bir alan olması noktasında da adımlarımızı atıyor olacağız. Ben yeni dönemin Konyamıza ve Selçuklumuza hayırlı olmasını temenni ediyorum ve Ahmet başkanımıza başarılar diliyorum” dedi.

Başkan Pekyatırmacı'dan Bakan Kurum'a teşekkür

Ziyaretinden dolayı Bakan Kurum'a teşekkür eden Başkan Pekyatırmacı, "Selçuklu Belediyesi 650 bin nüfusu ile Konya'nın en büyük ilçesi ve bu büyüklükle 50 ilden daha büyük bir nüfusa sahip. Biz 12 Mayıs 2018 tarihinden bu yana değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'dan devraldığımız emaneti en iyi şekilde taşımak için gayret ediyoruz. Bu süreçte sizin çok değerli katkılarınız oldu. Onun için özellikle burada teşekkür etmek istiyorum. Gerek belediyemizin ihtiyacı olan araç, gereç ve ekipmanlarla ilgili konularda, gerekse özellikle SOBE ve Kongre Merkezi'nin bulunduğu arsa üzerindeki mülkiyetler konusunda çok hızlı bir şekilde sonuç aldık. Bunlarla ilgili sizin katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte özellikle Sille ile ilgili projelerimiz var. Sille'de bir tarihi yenileme sınır kararı aldık. Bunun koruma kurulundaki onay süreci devam ediyor. Sonrasında da bakanlığa gelecek. Bununla ilgili de desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu'da her konuda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Sadece belediye hizmetleri noktasında değil, sporla, sağlıkla, eğitimle ilgili birçok proje yürütüyoruz. Sizin destekleriniz bundan sonra da çalışmalarımızda bize güç verecek. Bundan sonraki destekleriniz için de teşekkür ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Ziyaretin sonunda Başkan Pekyatırmacı, Bakan Kurum'a Panorama Mekke kitabı ve Selçuklu çinisi hediye etti.