markali-konut-sektoru

Konutta geleceği görenler bugünden kazanıyor!

Sektörden Haberler 13.02.2018 20:17

Ev almak isteyenler için firmalar tarafından hazırlanan kampanyalarda fırsat treni kalkmadan harekete geçmek gerekiyor.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründeki durgunluk son zamanlarda iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Oturum ve yatırım amacıyla konut almak isteyenlerin frene basması, piyasayı bir nebze olsun daralttı. Fakat duruma genel tabloda bakmak gerekiyor.

Son 15 yıllık süreçte ekonominin lokomotifi haline gelen inşaat ve gayrimenkul sektörü aslında sadece ufak çaplı bir yavaşlama yaşıyor. Ancak sektör, bu durumu atlatacak güce fazlasıyla sahip.

Gayrimenkulden iyi sinyaller geliyor

Yatırım amaçlı konut alıcılarının mevduat faizinin yüksekliği nedeniyle bu alana yönelmesi kısa vadede kazançlı gibi gözükse de uzun vadede riskler taşıyor. Türkiye'nin en güvenilir yatırım aracı olan gayrimenkulün kısa süre içerisinde toparlanacağı aşikar, bunun sinyalleri zaten geliyor.

Orta sınıfı ev sahibi yapacak yatırımlar 

Aslında bu noktada orta sınıfı konut sahibi yapacak yeni formülleri geliştirmek, sektördeki tıkanıklığı bir anlamda açacak gibi gözüküyor. TOKİ, Kiptaş, Emlak Konut GYO gibi devlet kurumlarının bu kapsamda çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Arsa fiyatlarının artması ve konut kredi faizlerindeki yükseliş piyasa genelinde dalgalı sürecin yaşanmasına neden oluyor. Ancak konutta geleceği görenler bu dönemde alırken kazanıyor.

Konutta kampanya rüzgarı dinmeden fırsatı yakalamak gerek

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde konut fiyatlarının kısa süre içerisinde artması bekleniyor. Geçmişteki rakamlar incelendiğinde bu tezin doğruluğu fazlasıyla gözler önüne seriliyor. Bu artıştan etkilenmemek için konut almak için en ideal zamandayız. Mevcuttaki kampanyalar, sıfır faizli ödeme seçenekleri, anlaşmalı bankalardan çekilecek düşük faizli krediler önemli bir fırsat gemisi olarak tüketicileri bekliyor.

Ev almak için en doğru gün, bugün

Son 15 yıllık süreçte sektörün gelişimini yakından takip eden yatırımcı ve konut alıcıları çoktan yeni evlerini satın aldı. Böyle bir fırsat dönemi Türkiye'de daha gelir mi bilinmez. Konut için söylenecek en iyi söz ‘'Ev almak için en iyi gün, bugün''

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com