konut sektörü

Konut sektörü son çeyrekte büyük bir ivme kazanacak

Sektörden Haberler Emine Pile 22.09.2016
Konutta kredi kullanım oranının yüzde 80'e çıkarılması sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.
Sektör temsilcileri, konutta kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılmasının peşinatta sıkıntı yaşayan vatandaşın elini rahatlatacağını ve faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesiyle sektöre son çeyrekte büyük bir ivme kazandıracağını belirtiyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konutta peşinatın yüzde 20'ye düşürüldüğünü, bu kararın tek başına fazla anlamı olmadığını, diğer alınan ekonomik önlemlere bakıldığında daha fazla anlam kazandığını ifade etti. 

Torun, hükümetin bir dizi önlem ve kararlar aldığını belirterek, "Taksitlendirme, taksit sayılarının artması gibi önlemler aslında ekonominin bir anlamda dinamizmini ve büyümeyi artıracak. Konutla ilgili karar da anlamlı. Bu konudaki olumlu bakışı ifade ediyor. Birçok konuda yapılan işlerin sadece kendisi değil, oluşturduğu algı da önemlidir. Bu tür kararların önemli olduğu, sağladığı algının sektöre katkısı ileride görülecektir." diye konuştu.

"Peşinatın yükü azaldı, faiz indirimi için de zemin hazırlanıyor"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da söz konusu kararın hükümetin birlik ve beraberlik açılımına, vatandaşların tasarruf ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik teşvik edici ikinci önemli adım olduğunu vurguladı. 

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle konut alıcılarının üzerindeki faiz yükünü hafifleten hükümetin bu kez peşinat yükünü azaltmak için adım attığını dile getiren Durbakayım, "Bu karara konut üreticilerinin de destek vereceğini, yüzde 20'lik peşinat yükünü uzun vadeye yayarak ve daha maliyetsiz alternatif çözümler üreteceğine inanıyorum." dedi.

Durbakayım, kararın ekonominin en önemli ayaklarından biri olan finans sistemine de katkı sağlayacağını dile getirerek, "Toplam konut satışlarındaki ipotekli satış oranının yükselmesi hem inşaat sektörünü hem de finans sektörünün gücünü artıracaktır. Bunlardan daha önemlisi ise yıllardır dile getirdiğimiz ve arzu ettiğimiz düşük faiz ortamı için çok önemli bir gelişme sağlandı. İpotekli konut kredisi kullanım oranının yüzde 80'leri aşması, konut kredi havuzunun dolmasına, dolayısıyla bankaların ikincil piyasa oluşturmasına uygun zemin hazırlayabilir. Konut kredilerinde ikincil piyasaların devreye girmesiyle mortgage faiz oranlarının aylık bazda yüzde 0,60'ın altına inebileceği inancı içindeyim. Peşinatın yükü azaldı, faiz indirimi için de zemin hazırlanıyor."  diye konuştu.

"Peşinatta sıkıntı çekenlere nefes aldıracak"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de son günlerde hükümetin attığı adımların kendileri için çok olumlu dönüşleri olmaya başladığını ifade ederek, "150 metrekare üzeri evlerde KDV oranının 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesinin artılarını görmeye başladık." dedi.

Peşinatın yüzde 20'ye düşürülmesinin vatandaş için büyük kolaylık olduğunu, alıcının yeri geldiğinde yüzde 3, yüzde 2'lik bölüme dahi ihtiyaç duyduğunu dile getiren Demir, "Burada hem peşinat yüzde 5 azaltıldı hem de 150 metrekareden büyük evler için KDV yüzde 10 düşürüldü. Bunların olumlu dönüşü ister istemez olacaktır. Bu kararlar vatandaşın alım gücünü artıracak. Sektöre olumlu yansıması mutlaka olacak. Faizlerin düşmesiyle vatandaş kredili alımlara yönelmişti. Bu karar peşinatta sıkıntı çekenlere de biraz nefes aldıracak." diye konuştu.

Demir, alınan kararlar sayesinde konut sektöründe son çeyrekte yeni bir ivme yakalanacağını da vurguladı.

konut kredi kullanım oranı konut kredisi faizleri