istanbuldaki konut sektörünü anlatan resim

Konut sektörü nasıl bir Eylül'ü geride bırakacak?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 21.09.2015
Reidin'in hazırladığı rapora göre Eylül ayında satılık ve kiralık evlerde rakamlar değişti.
Türk gayrimenkul sektörü, Eylül ayında Dubai'de gerçekleştirilen Cityscape Global 2015 Fuarı'na odaklandı. Milyonlarca dolarlık satışın yapıldığı fuarın ardından sektör, 1 Kasım'daki seçimlere kilitlenmiş durumda.

Seçim öncesi Eylül ayında satışlar normal seviyede ilerliyor. Dolar ve euro kuru 3 liranın üzerinde seyrederken, kiralarda da oynamalar var.Reidin tarafından hazırlanan Eylül raporuna göre Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'den oluşan 7 büyükşehirde son 3 aylık bölümle satılık ve kiralık konutlarda fiyatlar yüzde 4'lük değişme uğradı.

reidin konut fiyat değişimleri eylül 2015

Eylül'de yaşanan fiyat değişiklikleri...

Öte yandan yine 7 büyükşehirde satılık konutlarda fiyat endeksi 175 puanı yakaladı. Kiralarda ise seviye 150 endeksini aşmış durumda.

reidin eylül 2015 konut fiyat endeksleri

Fiyat endeksi kirada 150, satılıkta 175 seviyesinde...

Bölgesel fiyat değişimleri tablosuna bakıldığında Adana'da yüzde 24'lük değişim göze çarpıyor. Hemen ardından bu oran İstanbul'da yüzde 19, Antalya'da yüzde 18, Kocaeli'de yüzde 17, İzmir'de yüzde 13, Bursa'da yüzde 5 olarak belirlendi.

reidin eylül 2015 bölgesel fiyat değişiklikleri

7 büyükşehirde en az fiyat değişikliği Bursa'da yaşandı...

Amortisman süreleri incelendiğinde Antalya 17,2 yılla en avantajlı şehir olarak göze çarpıyor. Bu tabloda İstanbul'un amortisman süresi 17,8 yıl, İzmir'in 19 yıl olarak belirlendi.

reidin eylül 2015 konut amortisman süreleri

Konut amortisman süresi Antalya'da 17,2 yıl olarak belirlendi...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

Reidin konut raporu Eylül 2015 konut sektörü raporu