konut kredisi

Konut satışlarında yükseliş hızla başlayacak

Sektörden Haberler 11.05.2018 11:12

Amad Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Al Duhaim, gündeme gelen yüzde 0.99 kredi faizi hamlesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Amad Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Al Duhaim, halihazırda yüzde 1.25 ila 1.35 arasında seyreden konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.99 düzeyine çekilmesinin gayrimenkul sektöründe ciddi bir hareketlenme yaratacağını belirterek, uygulamaya kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da destek vereceğine inandıklarını kaydetti. Al Duhaim, KDV ve tapu harcında yapılan düzenlemenin ardından gündeme gelen faiz indirimi ve vade uzatılmasının gerek sektör temsilcileri gerekse yatırımcılar açısından sevindirici olduğunu vurguladı.

Konut piyasası hareketlenecek

Konut kredisi faiz oranlarının 2017 yılında yükselmeye başladığını ve tüketicileri aşırı zorlamaya başladığını söyleyen Al Duhaim, banka kredili konut satışlarında yaşanan düşüşün bu sorundan kaynaklandığını, ancak yeni düzenlemeyle önümüzdeki dönemde konut satışlarında yükselişin hızla başlayacağını belirtti. Halihazırda ciddi bir konut stoğu bulunduğunu ifade eden Al Duhaim, yükselişe paralel olarak satışların canlanacağını ve yeni konut projelerinin ivme kazanacağını söyledi.

Yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışların yaklaşık yüzde 45 azalmasının ciddi bir gösterge olduğunu belirten Al Duhaim, faiz indiriminin önemli bir hamle olduğunu, ancak ekonominin gelişmesine katkı sağlamak için özel bankaların da kampanyaya destek vermeleri gerektiğinin altını çizdi. Türkiye‘de ciddi bir konut açığı olduğunu ve Türk halkının yatırımda önceliği konuta verdiğini söyleyen Al Duhaim, vatandaşların aşırı borç yükü altına girme endişesi taşımadan kredi çekebilmesinin sektöre ve Türkiye‘nin ekonomik büyümeye ciddi katkı sağlayacağına vurgu yaptı.