mahmut akbal

Konut satışları, balon dedikodularına cevap verdi!

Sektörden Haberler 21.11.2018 11:54

Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizde Ekim ayında yaklaşık 146 bin konut satıldığını açıkladı. Sektör temsilcileri konut satışlarını değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Ekim ayı 'Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. Gayrimenul sektörünün önde gelen isimleri istatistikleri olumlu olarak değerlendirdi. Bu sene konut satış rekorunun kırılabileceği öngörüsünde bulunuldu. 

Fuzul Grup YKB Mahmut Akbal

Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizde Ekim ayında yaklaşık 146 bin konut satıldığını açıkladı. Böylesi faiz oranlarına, ekonomik ve konjonktürel gelişmelere rağmen geçen sene Ekim ayına kıyasla yüzde 19'luk artıştan bahsediyoruz. Bu, hem sektörde tüketicilerin ihtiyaç gereği ev aldığını ortaya koyuyor hem de balon dedikodularına ciddi bir cevap veriyor. İlk 10 ayda 1 milyon 150 konut sattık. Muazzam bir rakam bu, Avrupa'da hiçbir ülke bırakın 10 ayı, yol toplamında bile bu rakamlara ulaşamıyor. Ayrıca yabancıya konut satışında da tüm zamanların rekoru kırıldı ilk kez yabancıya konut satışımız 30 bini aştı. Geçen sene yıl toplamında yabancıya 22 bin konut satmıştık, bu sene toplamında 40 bine yaklaşacak bu rakam. Kısa vadede Türkiye olarak yabancıya konut satışından gelirimizi 10 milyar dolarların üzerine çıkaracağımızı öngörüyorum.

Nef YKB Erden Timur: Bu sene rekor tazelenebilir

Türkiye konut satış istatistiklerinde Ekim'de yaklaşık 150 bin konut satıldı. Bu geçen seneye kıyasla yaklaşık 20'lik artış demek. Daha da ilginci Ekim'de ipotekli konut satışları yaklaşık yüzde 80 azalmışken böyle bir rakama ulaşılması hem konuta talebin gerçek olduğunu hem de şirketlerin kendi fedakar finansman modelleri ile satış yaptığını ortaya koyuyor. Sektörün fedakarlığına vurgu yapmak isterim, sebebi bu sektörde 2 milyon kişinin istihdam ediliyor olması. Sebebi sektörümüzün 200'ün üzerinde başta sanayi kuruluşları olmak üzere sektörü besliyor olması. Bu devirde bir m2 bile inşaat yapmak hem bizim açımızdan da çok büyük iş hem de her yönüyle memleketimizin ekonomisine çok büyük katkı…

Eğer konut kredi faiz oranlarında bir iyileşme görürsek ülkemizde yakın gelecekte konut satışında 1,5 milyonu rahat geçeceğiz denektir. Yabancıya konut satışında da yine yüzde 100'ün üzerinde artışla karşı karşıyayız. Ülkemizde hem teşvikler işe yarıyor hem de coğrafi avantajımız tüm konjonktürel gelişmelere rağmen vazgeçilmez konumda, bunu net gelen taleplerden görebiliyoruz.

AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı Melih Tavukçuoğlu 

Ekim ayında genel konut satış rakamlarının yüzde 19 oranında artması, sektörümüzün nefes almasına imkan tanımıştır. Dövizden TL'ye geçilmesi, enflasyonla mücadele kapsamında hükümetin başlatmış olduğu kampanyalar, firmaların kendi nezdinde gerçekleştirmiş olduğu kampanyalar ve KDV indirimleri etkisini gösterdi ve ağustos, eylül aylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş gösteren konut sektörü, yeniden yukarı bir ivme kazandı. Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 146 536 konut satıldı. Bu da bize 2018 yılını, 2017'nin konut satış rakamlarıyla kapatabileceğimizi gösteriyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yapı izin istatistiklerine baktığımız zaman da izin istatistiklerinde yaklaşık yüzde 50'lik azalma, 2019 yılında daha az konut üreteceğimiz ve bunu da daha hızlı satabileceğimiz anlamına geliyor.

Rakamların ümit verici olması güzel ama bu tamamen sektörün ve hükümetin destekleriyle gerçekleşmiştir. İpotekli satışlardaki yüzde 79,1 oranındaki tarihi azalış, konut faizlerinin yüzde 2'nin üzerine çıkması nedeniyle konut alıcısı banka kredisi almaktan uzaklaştırmış. Konut alımını firmaların düzenledikleri kampanyalar üzerinden alma yolunu seçmelerine teşvik etmiştir. Dövizin düşmesiyle birlikte banka kredilerinin de yavaş yavaş aşağıya çekilmeye başlasa da konut alıcısını tetikleyen durum, kredilerin yüzde 1 bandının altına inmesidir. Konut üreticileri, finansman sağlayıcı değildir ve kampanya düzenlemeyi de ancak bir yere kadar götürebilirler. Yabancıya konut satış rakamlarına baktığımız zaman ise yine tarihi bir artışla karşı karşıyayız. Yüzde 134'lük artış, yabancıya verilen vatandaşlık hakkının 250 bin Dolara indirilmesinin sektöre nasıl katkı sağladığını gözler önüne seriyor. Yılın ilk 10 ayında yabancıya tam 30 712 konut sattık. Bu da geçen senenin yaklaşık 2 katı demek alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yaklaşık 3 katı bir artış var. Ülkeler nezdinde incelediğimiz zaman ise Irak ve İran'ın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 5-6 katlık bir artışı söz konusu. Yine bu ay yaz döneminde turizimin yeniden yükselmesiyle birlikte Almanların, İngilizlerin, İsveçlilerin Türkiye'den konut aldıklarını ve bunun da yansımalarını görebiliyoruz. 2018 yılında yaklaşık 40 bin konutu yabancıya satabiliriz. Bu da Cumhuriyet Tarihi'nin rekoru demek oluyor.

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 27 bin 156'lık konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul'u, 13 bin 430'luk satışla Ankara, 7 bin 419'luk satışla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Hakkari ve Ardahan, 79 konut ile Bayburt oldu. Özellikle hükümetimiz tarafından konut sektörünü canlandırmaya yönelik atılan adımların sektörümüzde karşılık bulduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Konutta tapu harcı indiriminin yılsonuna kadar devam ettirilmesine yönelik alınan kararın da 2018 sonuna kadar konut satışlarını olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyoruz.

Yabancıya konut satışında yüzde 130'dan fazla artış yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 arttı. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında 2018 Ekim ayında da büyük bir artış yaşandığını görüyoruz. Yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması bizler için şaşırtıcı olmadı. Yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu sektörümüz adına Avrupa Yakası'na doğru dağıtmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş şunları söyledi; “Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 adet olarak gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 27 bin 156 konut satışı ve yüzde 18,5 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 13 bin 430 konut satışı ve yüzde 8,2 pay ile Ankara, 7 bin 419 konut satışı ve yüzde 5,1 pay ile İzmir izledi.

Kurda yaşanan dalgalanmanın durması ve hükümetimizin konut sektörünü canlandırmaya yönelik atılan adımlar sayesinde konut satışlarında hızlı bir artış yaşandığını görüyoruz. Bu yaşanan artış önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek yeni kampanyalarla birlikte artarak devam edecektir.

“Yabancı yatırımcılardan Türkiye'ye büyük ilgi”

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 134,4 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Ekim ayında yabancılara 6 bin 276 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ekim ayında ilk sırayı 2 bin 283 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi. 

2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşen yabancıya yönelik satışlarda yaşanan artış ivmesinin yılın son çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz. TÜİK verileri de bu beklentimizi destekler şekilde ilerliyor. Yürürlüğe giren Türk vatandaşlığı kanununda değişiklik yapılmasını öngören yönetmelikle birlikte ve de Avrupa'ya yapılan geziler ve fuarlar sayesinde yabancıya yapılan konut satışlarında istikrar yakalandı. Bu istikrarın önümüzdeki günlerde aynı şekilde devam etmesini öngörüyoruz.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
"Yabancıya satış rakamı 40 bini bulabilir" 

TÜİK'in, ekim ayı konut satış rakamları konut satışlarının artış trendine girdiğini gösteriyor. Rakamlara göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 olurken, ipotekli konut satışları yüzde 79,1 azalış göstererek 8 bin 65 olarak gerçekleşti. Yani ipotekli satışların toplam konut satışları içinde payı yüzde 5,5. Bu da bize alınan konutların banka kredisiyle alınmadığını gösteriyor. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 artarak 6 bin 276 oldu. Yılın 10 ayında yabancılara yapılan konut satışı ise 30 bin 431. Hesaplamalar bize kasım ve aralık aylarında toplam 9 bin adet civarı bir satış gerçekleşirse yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini gösteriyor. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Geçtiğimiz dönemde de yabancılar dövizdeki yükselişi değerlendirerek fırsata çevirdiler. Bundan sonra yabancı yatırımcıya yönelik düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıldığını biliyoruz, çalışmaların hayata geçmesiyle beraber yabancı yatırımcı sayısını çok daha yukarılara çıkacaktır

 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
“Türkiye, Ortadoğulu yatırımcı için en ideal ülke" 

Türkiye'de, gayrimenkul piyasası yavaş yavaş bir dengeye oturmaya başladı. Döviz dengeye oturdu, faizler düşüş trendine girdi. Bundan sonra ekonominin istikrarlı şekilde devam etmesiyle beraber sıkıntılı günleri geride bıraktığımız bir yola girmiş oluruz. İpotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,1 azalış göstermesi faizlerin halen çok yüksek olduğunun açıkça bir göstergesidir. Bu durum konut edinmeyi oldukça zor hale getiriyor ve bu verilere de yansıyor. Bizler konut faizlerinin kesinlikle düşmesini ve inşaat sektörüne getirilen kolaylıkların sürekli hale gelmesini bekliyoruz. Özellikle yabancıya satış rakamlarına baktığımızda Ortadoğulular'ın ilgisini açıkça görüyoruz. Bu kesimin kendilerini en rahat hissettiği ülke Türkiye. Ortadoğu insanı parası olsa bile Avrupa ve Amerika'da ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. Türkiye'de öyle değil. Türkiye hem demokratik hem Müslüman bir ülke. Burada aradığı her şeyi bulabiliyor dinini dilediği gibi yaşayabiliyor. Ortadoğulular için Türkiye en ideal ülke. Bu nedenle yatırımlarını uzunca bir süre daha ülkemize yapmaya devam edecekler.

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:
“Taşlar yerine oturmaya başladı"

Gayrimenkul sektöründe taşlar yerine oturmaya başladı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artması bize bunu gösteriyor. Ancak banka kredisiyle konut alım oranının yüzde 79,1 azalış göstermesi dikkat çekici. Demek ki insanlar ya yastık altı birikimlerini kullanarak ya da döviz bozdurarak yatırım yaptı. Konut talebinin konut kredisi faiz oranlarıyla direkt ilişkili olduğunu biliyoruz. Geride bırakmaya başladığımız durgunluk döneminde konut üreticileri, konut satışlarını sürdürebilmek için satışlar peşin satış ve senetli satışa döndü. Ancak sektörün finansmanı için kredili satış önemli. Bunun için de faiz oranlarının düşme trendinin devam etmesi gerekiyor. Böylece sektörümüz daha sağlıklı bir yapıya oturabilir.  

Ergin Bayram / Omran İnşaat Genel Müdürü:
"Konut satışlarını arttırmanın yolu faizlerin düşmesinden geçiyor" 

Mevcut tabloya baktığımızda iç piyasadaki suni krizin etkilerini kaybetmeye başladığını görüyoruz. Ancak kredili satışların artması için konut kredi faiz oranlarının makul bir seviyeye indirilmesi gerekiyor. Devletin birtakım tedbirler üzerinde çalıştığını biliyoruz, bu çalışmaların hayata getirilmesiyle beraber gayrimenkul sektörü hakettiği yere gelecektir. Önümüzdeki dönemde konut satış rakamlarının yukarı doğru tırmanacağını söyleyebiliriz. Yabancıya satışta tablo ayrıca sevindirici. Yabancı yatırımcının yerinde olsam, dolar düşmeden ev alırım çünkü daha da düşecek. Normalde suni kriz fırsatlar doğurur mülk almak için en iyi zamanlardır.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı/Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas

Türkiye genelinde Ekim ayında 146 bin 536 adet konut satışı gerçekleşti. 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 19, bir önceki ay olan Eylül ayına göre konut satışlarında yüzde 15 artış yaşandı. 2018 yılının Ekim ayı Türkiye ekonomi tarihinde en çok konut satılan ay olmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV ve tapu harcı indirimi desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve KONUTDER'in de desteklediği, 31 Ekim'e kadar süren “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyası, konut piyasasına çok ciddi ivme kazandırarak konut satışlarını harekete geçirdi. Ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen konut piyasası, ciddi avantajlar sağlayan kampanyayı fırsat bilen alıcıların ve yatırımcıların ilgi göstermesiyle canlandı. Bu kampanyada gayrimenkul sektörümüz çok ciddi fedakârlıkta bulunmuştur. Vatandaşlarımızın bu kampanya dönemini çok iyi değerlendirdiğini görüyoruz. Ekim ayının kampanyanın son ayı olması, rekoru getiren bir diğer etken oldu. 120 ay, 0.98 firma vadeli kampanyada, artan inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansıtılmamasının yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığımızın verdiği KDV ve tapu harcı indirimi bu büyük sonuca eriştirdi sektörü. Vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılması ve enflasyonla mücadele kampanyası ile verilen yüzde 10 ilave indirim imkânı ve firmalarımızın cazip ödeme imkânlı kampanyaları konut satışlarını yıl sonuna kadar canlı tutacak ve yılı yeni bir rekorla kapatmamızı sağlayacaktır.

“Vatandaş konut kredisini bıraktı, daha uygun olan peşin ve senetli satışa yöneldi.”

İpotekli satışlara baktığımızda da 8 bin 65 adet konut satışı ile 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 79 oranında azalış yaşandığını görüyoruz. Bunun en büyük sebebi konut kredi faiz oranlarının aylık ortalama yüzde 2,5 sınırında olması. Elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarak bankaların yapması gereken fedakârlığı, özveriyi gayrimenkul sektörü olarak bizler yaptık. Kendi oluşturduğumuz kişiye özel ödeme planları, peşin ve uygun faiz oranlarıyla senetli satışla konut alıcısına ve yatırımcısına finansmanı sağlamış olduk.

“Sene sonuna kadar yabancıya satışta 6 milyar doları yakalayabiliriz.”

Yabancıya konut satışında ise gayrimenkul sektörü olarak rekorlar kırmaya devam ediyoruz. 2018 yılı Ekim ayı konut satışı geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 134 oranında artış ile 6 bin 276 adet olarak gerçekleşti. Yabancıya konut satışı vatandaşlık imkânının 250 bin dolara çekilmesi teşviki ile vites büyüttü ve 6 bin konut aylık satış rakamına ulaştı. Bu yıl 6 milyar doları yakalayacağız. Önümüzdeki yıl ise 10 milyar dolar döviz girdisini ülkemize kazandıracağımızı öngörüyoruz. Eximbank imkânlarından da sektörün faydalanması ve yurt dışı tanıtım organizasyonlarının geliştirilmesiyle yabancıya yönelik satışlar çok daha fazla artacaktır.

Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca 

Hükümetimizin öncü girişimiyle sektöre kazandırdığımız Türkiye için kazanç vakti ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Kampanyaları sayesinde sektörümüz yeniden eski günlerine döndü. Ağustos- Eylül dönemindeki düşüş, Ekim'de yüzde 19.2 gibi çok ciddi bir yükseliş gösterdi.  Yeni düzenlemelerle zirveyi zorlayan yabancı yatırımcı satışları da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 134.4'lük artış sağladı. Satışlarda gerek yerli yatırımcı gerekse de yabancı yatırımcı açısından benzeri görülmemiş bir artışla karşı karşıyayız.

Bu dönemde bir yandan yatırımcılarımızın yüzünü güldürürken diğer yandan ekonomiye sağladığımız katma değeri de artırmayı başardık. Ekim ayında satışları artırmak noktasında gösterdiğimiz olağanüstü çabanın sektörümüz adına yeni bir başlangıcın olacağına inanıyoruz.  KDV ve tapu indirimleriyle başlayan bu süreç, faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte yılın sonuna kadar sürecek bir dönem için ciddi bir yatırım fırsatı sunuyor. 

Satışlardaki artış, sektörümüzün hedeflediği yılsonu rakamlarına ulaşmamız noktasında, büyük bir umut vaat ediyor. Bu yılın başından itibaren sektörümüzün hak ettiği noktalara ulaşabilmesi için sergilediğimiz üstün performansın karşılığını alacağımıza inanıyoruz.

Hükümetimizin öncülüğünde hazırlanan yeni paketi de bu adımlardan biri olarak görüyoruz. Sektörümüzün en önemli sorunlarından biri olan stok sorununa çözüm üreten paketle hükümetimiz, sektörümüzün yurtdışında tanıtılması için yapılan organizasyonlara destek vermeye hazırlanıyor. Bu sayede ciddi bir artış eğilimi gösteren yabancı yatırımcı oranındaki artışı zirveye taşıyabiliriz."

"Döviz girişi 15 milyar dolara çıkabilir"

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yılın 10 ayında yabancılara gerçekleşen 30 bin 431 adetlik konut satışının, bu alanda talebin sürekli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Geçen yıl toplamında yabancılara 22 binin üzerinde konut satışı gerçekleştiğini ve bu rakamın bu yıl çoktan aşıldığını dile getiren Durbakayım, "Yıl sonuna kadar bu rakamın 40 bin seviyesini aşmasını bekliyoruz. Geçen yıl 4 milyar doları aşan bir döviz girişi sağladık. Eğer bu konut satış miktarını 50 bin adede çıkarabilirsek, Türk ekonomisine sadece bir yıl içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz." dedi.

Durbakayım, buna ek olarak yabancıların sahip oldukları konutlar için alacakları mobilya, beyaz eşya ve diğer yan ürünlerle bu rakamın 15 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı. 

Konut satışlarının ihracat kapsamına alınması ve inşaat sektörüne uygun ihracat kredisi verilmesi yönünde adımların atılmasının konut satışından 15 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarılara taşıyacağına dikkati çeken Durbakayım, şunları kaydetti:

"Vatandaşlık için bir milyon dolarlık konut alım şartının 250 bin dolara indirilmesi, yabancı alımlarını ateşleyen ana unsurlardan biri oldu. Diğer taraftan döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bu kapsamda, hem yurt dışında yerleşik vatandaşlarımız hem de Körfez gibi Rusya gibi yabancı yatırımcıların konut alımları büyük oranda artış gösterdi."