istanbuldaki konut sektörü

Konut piyasasında son durum nasıl?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 24.08.2015
Konut fiyatları son 2 yılda yüzde 36 yükseldi, konut amortisman süresi İstanbul'da 17,8 yıl olarak açıklandı.
Türk ekonomisinin lokomotifi olarak belirtilen ve oluşturduğu istihdam büyüklüğüyle alanında lider sektörlerden olan inşaat ve gayrimenkul, son dönemde dalgalı bir süreç yaşıyor. Dolar ve euro kurunun yükselmesi, hükümetin kurulamaması ve yaşanan terör olayları gibi birçok neden dolayısıyla sektörde yavaşlama meydana geldi.

Reidin, gayrimenkul sektörüne dair önemli rakamların yer aldığı Ağustos dosyasını açıkladı. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli gibi 7 büyükşehri kapsayan rapora kira ve satış fiyatları detaylandırıldı.

Fiyat değişimleri nasıl oldu?

Son 3 aylık dilimde konut satış ve konut kira fiyat değişimi yüzde 4 oranında yükseldi. Son 6 aylık çerçeveye bakıldığında satış fiyatları yüzde 8, kira fiyatları ise yüzde 6 oranında değişiklik göstermiş. Son 2 yıllık tablo incelendiğinde ise satış rakamlarının yükseldiği gözleniyor. Mevcut tabloya göre 2 yılda satış rakamları yüzde 36, kira rakamları ise yüzde 30 yükseldi.

7 büyükşehirdeki konut kira ve satış fiyatlarının değişimini anlatan tablo

Türkiye genelinde konutların kira ve satış fiyatları artış eğiliminde...

Yıllık brüt kira getirileri incelendiğinde İstanbul ortalaması, Türkiye genelindeki 7 büyükşehrin biraz önünde gözüküyor. Bölgesel fiyat değişikliklerinde ise enteresan bir sonuç ortaya çıkmış durumda.

yıllık kira ve bölgesel satış fiyatlarını anlatan tablo

İstanbul kirada 7 büyükşehrin üzerine çıktı. Yıllık fiyat değişimlerinde ise Bursa neredeyse sabit kaldı...

Amostisman süreleri incelendiğinde ise 7 büyükşehir arasında en uzun süre 19 yıl ile İzmir'de. Antalya 17,2 yıl ile en kısa süreye sahipken İstanbul'da bu rakam 17,8 yıl olarak hesaplandı.

konut amortisman süreleri hangi şehirde ne kadar

Konut amortisman süreleri, kira fiyatlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

konut amortisman süreleri 2015 istanbul konut fiyatları ev fiyatları artacak mı