konut kredisi

Konut kredisi faizleri 1'in altına düşer mi?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 20.04.2016
Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle birlikte konut kredilerindeki faizlerin düşmesi bekleniyor.
Merkez Bankası'nın marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirmesi sektörde konut kredisi faizlerinin gerileyeceği beklentilerine neden oldu. Uzunca bir süredir psikolojik sınır olarak belirlenen 1 puanın çok üzerinde seyreden faizlerin, 1'in altına düşmesi durumunda sektörün büyük bir hareketlilik kazanacağı beliritiliyor.

Emlaktasondakika.com olarak sektörün önde gelen isimleriyle görüştük. İşte konut kredisi faizleriyle ilgili beklentiler…

aziz yeniay

Aziz Yeniay

24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı

“Faizlerin 1'in altına inmesi büyük bir hareketlilik sağlayacak. Piyasa canlanacaktır. Psikolojik sınır içinde çok önemli bir gelişme. Faizlerin 1'in üzerinde olması gayrimenkul alımlarını, konut satışlarını olumsuz yönde etkiliyordu. 1 puanın altındaki konut kredisi faizi büyük bir canlılık katacaktır”

hasan rahvalı

Hasan Rahvalı

Ağaoğlu Murahhas Aza

“Kredi faizlerinin 1 puanın altına düşmesi kredi kullanımını artıracaktır. Aylık 1'in üzerindeki faiz fiyatına alıcılar sıcak bakmıyor. Bunu piyasa yansımalarından görüyoruz. Satışların kredili bölümü neredeyse yüzde 35'lere kadar geriledi. Bunun hiç değilse 50-50 olması lazım. Bizim piyasamız açısından olumlu olur. Bu indirimin kredi faizlerini 1'in altına taşıyıp taşımayacağını görmek lazım. Merkez Bankası'nın faiz indirmesi önemli bir gelişme”

inanç kabadayı

İnanç Kabadayı

EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı

“Her platformda faizlerin inmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu sebepten dolayı piyasalar bunu bekliyordu. Bankalar tarafında da kısa süre içerisinde aşağı doğru yönelme olacaktır. Bu da piyasayı çok canlandıracak. Konut kredisi faizleri ne kadar azalırsa sektör açısından o kadar iyi olacaktır. Kredi vadelerini uzun yıllara yayacak formüller üretilmeli. Bununla birlikte bekleyen kitleyi de harekete geçirmiş oluruz. Bu gelişmenin devamını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde indirimlerin devamını bekliyoruz. Düşük faiz ve düşük enflasyon, ülkeyi büyütecek en büyük gelişmedir”

ismail hakkı altun

İsmail Hakkı Altun

Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

“İnşallah indirimler konut kredisi faizlerine yansır. Konut kredisi faizleri gerilediği takdirde satışlar artacaktır. Bu gelişme çok büyük, çok olumlu etkiler sağlayacaktır. Projelere talep zaten iyi. Ancak faiz oranlarını düşmesi talebi artıracaktır”

kaan yücel

Kaan Yücel

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü

“Faizler 1in altına düşerse çok olumu bir gelişme olur. Bugünkü faiz indirimi zaten bekleniyordu. Ancak konut kredisi faizlerini 1'in altına çeker mi kısa vadede söylemek çok mümkün değil. Önemli olan indirimlerin devam edip etmeyeceği. Merkez Bankası'nın yeni başkanının bundan sonra söyleyecekleri çok önemli”

bengi hışır

Bengi Hışır

Avrupark Bahçekent Genel Müdürü

“Faizlerin 1'in altına düşmesi mümkün. Zaten 1'in üzerine çıkması da psikolojik bir sebepti. Şu anda 0,99'lara inme ihtimali çok kuvvetli. Böyle bir durumda sektöre çok olumlu katkılar sağlar. Ancak böyle bir durumda süreci uzatmamak gerek çünkü konut alıcılarında faizler düşer beklentisi oluyor. Bu kapsamda beklemeye geçiyorlar”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

konut kredisi faizleri 2016 konut kredisi faizleri düşer mi konut kredisi faizleri düşecek mi merkez bankası konut kredisi faizleri