konut-hesabi-ve-devlet-katkisina-dair-yonetmelik

Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik'te değişiklik!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 26.08.2016
Türk halkının merakla beklediği ve başvuruları bugün başlayacak olan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik'te değişiklik yapıldı.
Ev sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği konut hesabı için başvurular bugün başlıyor. 15 bin liraya kadar destek sunacak olan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik'e ilgili önemli değişiklikler yapıldı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte o değişiklikler;


konut hesabi

Devlet destekli konut hesabı açılması ve işletilmesi ile devlet katkısına ilişkin esaslarda değişikliğe gidildi. 

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine göre, konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına konut hesabı açılamayacak. 

Ayrıca konut hesabının vade sonu tarihinin resmi tatile gelmesi durumunda takip eden ilk iş gününde yapılan ödeme ilgili madde kapsamında ihlal sayılmayacak. Katılımcıların çekim hakkını kullanması halinde konut hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamayacak.

Düzenleme ile ayrıca katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015'ten itibaren konut nitelikli başka bir taşınmaz edinmemiş olması gerekecek.

konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik konut hesabı başvuruları konut hesabı nedir