Mai Residence / Fer Yapı

Fer Yapı firmasının Mai Residence projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Ramadan Kumova Fer Yapı

Konut fiyatlarında balon olur mu?

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 01.05.2015
FerYapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova inşaatın kendine dengeleyebilen bir sektör olduğunu ileri sürdü.
İnşaatın fren ile gaz arasındaki ilişkiyi her zaman çok iyi ayarlayan bir sektör olduğunu söyleyen Kumova, “Tehdit eden bir şey yok. Satılamayan bir projede firma durur ve yeni inşaatına başlamaz. Bu açıdan esnek bir sektördür. Hatalar vardır ve herkes hata yapar” dedi.

“Balonu yeni giren firmalarda arayın”

Sektöre yeni giren firmaların çok olduğunu belirten Kumova, “İnşaat kârlı bir sektör gibi algılanıyor.  Parası olan herkes yapabileceğini ve çok kazanacağını zannediyor. Sanayi yerine inşaata girilmesi bu açıdan bana sağlıklı gelmiyor. Türkiye'de inşaata transfer edilecek iyi paralar var ama bu girişler bir seneye kadar dengelenir. Çünkü yeni girenler her şeyin güllük gülistanlık olmadığını gördüler. Artık yeni girişler olmaz ama elenenler olur” diye konuştu.

Dünyada kâr azalması ve ciro büyümesi olduğunu kaydeden Kumova, “Globalleşen dünyada zenginler farklı ülkelere fon paralarını götürüp marka alıyorlar. Yabancı ortaklar öğrenme sürecindeler ama gelecek dönemde girişler artacak. Bunların bir kısmı Türkiye'de yüksek gelir beklentisi ile inşaata girmek isteyen yatırımcılar. Agresif kar beklentileri var. Bunun böyle olmadığını zamanla anlıyorlar. Londra'da fiyatlar her yıl yüzde 3 artarken bizde yüzde 12 artıyor. Bunu yüksek görüyorlar ama bilmedikleri dengeler var” diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Ramadan Kumova Fer Yapı