konut fiyat endeksi

Konut fiyatları Mayıs ayında en çok bu ilde arttı!

Sektörden Haberler Emine Pile 15.06.2016
Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Mayıs ayında bir önceki aya göre artış yaşandı.
REIDIN tarafından hazırlanan, 7 Büyükşehir'in tamamını kapsayacak nitelikteki 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-7) Mayıs ayında bir önceki aya göre %1.46 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %25.79 oranında artış gerçekleşti. Buna göre Mayıs ayında, bir önceki aya göre satılık konut fiyatları en çok yükselen il yüzde 2,33 ile Muğla oldu.

62 il, 221 ilçe ve bin 83 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endekslerine göre gayrimenkul sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor.

Mayıs ayında bir önceki aya göre Türkiye'nin 62 ili içerisinde satılık konut fiyatları en fazla  artan yüzde 2,33 ile Muğla olurken Muğla'yı Çanakkale ve Afyonkarahisar takip etti. Aylık bazda kiraların en çok yükseldiği il ise yüzde 2,26 ile Ordu oldu. Ordu'yu, Isparta ve Van izledi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksine göre, İstanbul Asya Yakası'ndaki projelerin fiyatları, Avrupa Yakası'na kıyasla 8,8 puan daha fazla artış gösterdi.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında 14,9 yıl ile Van gelirken, amortisman süresinin en uzun olduğu il 24,3 yıl ile Aksaray olarak gerçekleşti.

Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranı Van'da görüldü, en düşük getiri oranına sahip il de Sinop olarak belirlendi.

SATILIK KONUT FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 1.34 ORANINDA ARTTI 

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-30) Mayıs ayında bir önceki aya göre %1.34 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %21.79 oranında artış gerçekleşti.

Mayıs ayında Muğla'da metrekare başına konut satış fiyatları %2.33 oranında arttı ve Muğla fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %1.10 oranı ile Amasya olarak belirlendi.

7 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ise Mayıs ayında bir önceki aya göre %1.78 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %25.33 oranında artış gerçekleşti. 

konut fiyat endeksi REIDIN-GYODER