konut sektörü

Konut fiyatları kasımda en çok Adana’da arttı

Sektörden Haberler Emine Pile 26.11.2015
REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Kasım 2015 raporuna göre konut fiyatlarında son 3 ayda değişim yaşandı.
Reidin'den alınan bilgilere göre yedi büyük şehirde Türkiye konut piyasasına satış ve kira fiyat değişimi açısından bakıldığında, son üç ayda yüzde 7'lik değişim yaşandı. Bu değişim hem satış hem de kira fiyatlarında son altı ay için yüzde 11, son bir yıl göz önüne alındığında ise konut satış fiyatlarında yüzde 19, konut kira fiyatlarında yüzde 16'lık oran ile dikkat çekti. 

EN YÜKSEK ORAN ADANA VE ANTALYA'DA

Bölgesel satış fiyatlarının yıllık değişimlerine bakıldığında, en yüksek oran yüzde 14'le Adana ve Antalya'ya ait. Adana ve Antalya'yı  yüzde 12 ile İstanbul ve Kocaeli, yüzde 11'le İzmir, yüzde 8'le Ankara ve Bursa takip etti. 

YATIRIM ARAÇLARINDA GAYRİMENKUL KAÇINCI SIRADA?

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış - Kasım 2015 verilerinin “konut fiyatları ve finansal yatırım araçları yıllık getiri değişimleri” analizinde "gayrimenkul yatırımı", Amerikan doları ve külçe altından sonra üçüncü sırada yer aldı. Yıllık getiri oranları açısından Amerikan doları yüzde 30'luk, altın (külçe) yüzde 22'lik, yedi şehirdeki Türkiye konut satış fiyat endeksi ise yüzde 19'luk orana sahip. Sıralamada dördüncü sırada yer alan Euro'nun değeri ise yüzde 15 oldu.

grafik

Türkiye konut satış fiyat değişimini gösteren grafik 

AMORTİSMAN SÜRESİ EN KISA BURSA 

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış - Kasım 2015 değerlendirmesine göre, yedi büyük ilin amortisman süreleri yıllık olarak şöyle sıralanıyor: 

Adana: Yüzde 18.9
İzmir: Yüzde 18.9
Ankara: Yüzde 18.7
Kocaeli: Yüzde 18.1
İstanbul: Yüzde 17.9
Antalya: Yüzde 17.2
Bursa: Yüzde 17.1

konut sektörü REIDIN