reidin emlak endeksi

Konut fiyatları Balıkesir'de, kiraları ise Bursa'da arttı!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 23.09.2016
Ağustos ayında konut fiyatları en çok Balıkesir'de yükselirken, kiraların en çok yükseldiği şehir ise Bursa oldu.

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2016 Ağustos Ayı Sonuçları

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-68) Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.33 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 13.35 oranında artış gerçekleşti.

Ağustos ayında Balıkesir'de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.26 oranında arttı ve Balıkesir fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.76 oranı ile Giresun.

konut satış istatistikleri

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-68) Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.71 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 14.52 oranında artış gerçekleşti.

Ağustos ayında Bursa'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.56 oranında arttı ve Bursa kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.80 oranı ile Batman.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplıyor. Ağustos ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteriyor. Ağustos ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 Ağustos Ayı Sonuçları

TÜRKİYE İŞ BANKASI'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre;

Yüzde 0.35 oranında azalış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.89 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69.30 oranında artış gerçekleşti.

İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.23 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.36 oranında azaldı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.9 puan fazla artış gösterdi.

1+1 konut tipinde yüzde 0.71 oranında arttı; 2+1 konut tipinde yüzde 0.75 oranında azaldı; 3+1 konut tipinde yüzde 0.06 oranında azaldı ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.13 oranında azaldı.

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.73 oranında arttı; 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 1.20 oranında azaldı; 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.34 oranında azaldı; 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.06 oranında azaldı; 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0.20 oranında azaldı.

Ağustos ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 25'lik (son 6 aylık ortalama yüzde 23) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Ağustos ayında peşinat kullanım oranı yüzde 30, banka kredisi kullanım oranı yüzde 31 ve senet kullanım oranı yüzde 39 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 29'u bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 71'i ise bitmemiş konut stoklarından oluşuyor.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.35 oranında azalış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.89 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69.30 oranında artış gerçekleşti.

konut kiraları en yüksek konut kiraları reidin reidin emlak endeksi