konut desteği

Konut desteği ile tasarruf yaparak ev alınabilecek

Sektörden Haberler Emine Pile 26.02.2016
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, devletin ev alacaklara sunduğu konut desteğine yönelik açıklamalarda bulundu.
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, ilk kez konut alacaklara özel verilecek devlet desteğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte uzun vadede piyasaya canlılık geleceğinin altını çizdi. 

İnşaat şirketlerini de olumlu etkileyecek 

Barış Dumankaya açıklamasında şunları söyledi: Devlet desteği alt gelir seviyesinde ilk kez ev alacaklar için önemli bir çalışma. Söz konusu katkının ilk konut için yapılması sebebiyle bu düzenleme, belirli bir sosyo-ekonomik seviyeye hitap eden markalı konutlar satan inşaat şirketlerini de elbette olumlu yönde etkileyecektir. Karara göre düzenli ödeme süresi 36–47 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15'i ödenecek, rakam maksimum 13 bin lira olacak. 36 ay birikim yapan birisi için 13 bin liralık desteğin faydası olur. Desteği sadece İstanbul için düşünmemek gerekiyor. İstanbul için çok büyük olmasa da  İstanbul dışındaki şehirler için önemli bir destek.

Düzenlemenin sosyal devlet anlayışının bir parçası olduğunu ve tasarruf etme konusunda vatandaşları motive edeceğini dile getiren Dumankaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Konut sahibi olmak insanın en temel haklarından biri olan barınma hakkının vazgeçilemez bir parçasını oluşturuyor. Devletin, vatandaşlarının bu temel hakkını karşılamak için adım atması sosyal devlet anlayışının göstergesidir. Sosyo-ekonomik açıdan düşük ve orta düzeyde bulunan vatandaşların ev sahibi olması açısından bu düzenleme bir fırsat niteliği de taşıyor. ”

 

konut desteği Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya