Coldwell Banker

Konut alma yaşı 33’e geriledi!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 18.04.2015
Gayrimenkul pazarlama sektörünün önemli kuruluşları arasında yer alan Coldwell Banker, Türkiye pazarındaki payını her geçen gün artırmaya devam ediyor
Gayrimenkul pazarlama sektörünün önemli kuruluşları arasında yer alan Coldwell Banker, Türkiye pazarındaki payını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Portföyünde 5.9 milyon euroluk bir konutu da bulunduran şirket, sektörün hızlı gelişimi sonucunda ortaya çıkan çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye'de 43 olan konut satın alma yaşı bugün itibariyle 33'e geriledi. Çok eğitimli bir orta gelir grubunun ortaya çıkması sonucunda gerileyen konut alma yaşının, evlenip boşanma sayılarının da artmasıyla önümüzdeki dönemde daha gerileye gitmesi bekleniyor.

Türk ekonomisinin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün meyveleri olan konut projeleri, yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Konut alma yaşının 33'e gerilemesi sebebi sonucunda stüdyo ve 1+1 tipteki daireler popülerliğini yitirmiyor.

Özellikle hastane, banka, havalimanı gibi merkezlere yakın bölgelerde küçük tipteki konutlar beyaz yakalılar tarafından tercih edilmekte. Tüm bu bileşenler sonucunda küçük tipteki konutların metrekare fiyatı, geniş dairelere göre daha yüksek seviyelerde seyrediyor. Şehir merkezlerinde yer alan konutlar ise yatırımcıların gözdeleri arasında yer alıyor.

Stüdyo ve 1+1 tipindeki konutlar ağırlıklı olarak İstanbul'un yeni gelişen semtlerinde yer alırken, bu tarzdaki evler kolay kiraya verilebilme ve yüksek prim potansiyelini de elinde bulundurmakta.

Uğurcan Tokay/Emlaktasondakika.com

Coldwell Banker