ev alırken devlet yardımı
Haberler / Sektörden Haberler / Konut alırken devlet yardımı hakkında 5 soru 5 cevap!

Konut alırken devlet yardımı hakkında 5 soru 5 cevap!

Sektörden Haberler 29.01.2015 09:34

Ev alacaklara devlet desteği müjdesinin yankıları devam ederken, akıllardaki sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün İnşaat Sektörü Zirvesi'nde ev alacaklara devletin yüzde 15 destek vereceğini açıkladı. Açıklamanın ardından elbette tüm Türkiye bu konuyu konuşmaya başladı. 

Daha önce ev alanlar bu destekten faydalanabilecek miydi? Devlet yardımı nasıl olacaktı? Yüzde 15'lik yardım neye göre belirlenecekti? 

Bütün bu sorular kafalarda belirirken, dün bir açıklama daha geldi ve destek paketiyle ilgili detaylar açıklandı. 

Yüzde 15'lik konut yardımını kimler alabilecek?

Bu yüzde 15'lik konut desteğini ilk kez konut sahibi olacak kişiler alabilecek. Destekten faydalanmak isteyenlerin bankada bir hesap açarak burada en az 3 yıl tasarruf yapmaları gerekiyor. 

Konut yardımından hemen yararlanabiliyor muyum?

Hayır konut yardımından hemen yararlanamıyorsunuz. Açıklandığı üzere kanun yürürlüğü girdikten sonra en az 3 yıl boyunca ev almak için açtırdığınız banka hesabında para biriktirmelisiniz. 

Devlet teşviğine hak kazanmak için mutlaka 5 yıl beklemeli miyim?

Hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında devlet yüzde 15'ini verecek. Ancak siz hesabı açıp birikim yapmaya başladıktan 3 yıl sonra para yardımı almak isterseniz devlet yüzde 10, 4 yıl sonra almak isterseniz yüzde 12'lik bir destek verecek.

En fazla ne kadar devlet yardımı alınabilecek?

Kanun yürürlüğe girmeden tam olarak en fazla ne kadar devlet yardımı alınacak, hangi tip konutlar için veya pahalı konutlar için de teşvik olacak mı bilinmiyor. Ancak inşaat patronlarının ortak görüşü amacın tasarruf olduğu ve dar gelirlinin daha kolay ev sahibi olacağı yönünde.

İkinci ve üçüncü evini almak isteyenlere destek yok mu?

Yok. Daha önce ev almış kişiler bu destekten yararlanamayacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım bu konuyla ilgili şunları söylüyor; "Bu teşvikle birlikte ilk kez ev sahibi olacak vatandaşların önü açılmış olacak. Vatandaşlara göre bu oran az gelebilir ancak biz, bu desteğin ilk adım olduğunu düşünüyoruz. İlk kez konut alacaklara damga vergisi, harç, KDV gibi konularda da destek sağlanacağını düşünüyoruz. Bu kararla birlikte devletin, inşaat sektörünün arkasında olduğu gözler önüne serildi.

Emlaktasondakika.com