Kocaeli

Kocaeli'deki altyapı yatırımları, emlak fiyatlarını yükseltti

Sektörden Haberler Demet Kazan 16.11.2016
Son yılların cazibe merkezi haline gelen Kocaeli'nde gayrimenkul fiyatları tırmanıyor.
İstanbul'da mevcut büyük projeler, yetersiz arazi miktarı ve konut ihtiyacının sürekli artması yeni projelerin de ortaya çıkmasında sorun teşkil ediyor. Kocaeli bölgesini, arazi arayışında çözüm olarak gören yatırımcıların ürettiği projeler, gayrimenkul piyasasında hareketlenmelere sebep oluyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Sakarya Bölge Müdürü Hakan Akbey, önemli bir liman ve sanayi kenti olan, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 87'sine ve ilk 100 büyük sanayi kuruluşundan 27'sine ev sahipliği yapan Kocaeli'nin özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti. Akbey, il genelindeki 763 devlet yatırımından öne çıkanların Cengiz Topel Havalimanı, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-Bursa-Balıkesir İzmir Otoyol projesi, Kuzey Marmara Otoyol projesi, bin 180 yataklı Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, İzmit kent merkezi tramvay çalışması, Bilişim Vadisi projesi, Muallimköy projesi, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesi ve Entegre Katı Atık Tesisleri olduğunu ifade etti. Gelişimini sürekli artıran Kocaeli'nde gayrimenkul piyasasına göz atıldığında fiyatların yükselişini sürdürdüğünü belirten Akbey, özellikle İzmit, Başiskele, Kartepe, Gölcük, Karamürsel ve Gebze'nin önem kazandığını bildirdi.

Kent merkezi konumunda olan İzmit'in Yürüme Yolu, Fethiye Caddesi, Turan Güneş Caddesi, Ankara Karayolu ve Gazanfer Bilge Bulvarı çevresinde gelişmiş bir ticari yoğunluk olduğunu belirten Akbey, ana caddelerin üzerinde zemin kat konumlu dükkân ve mağazaların metrekaresinin 10 bin-20 bin TL aralığında olduğunu söyledi. Akbey, bu caddelere bağlanan ara sokaklarda ticari kullanımlı taşınmazların metrekaresinin ise 10 bin TL civarında olduğunu kaydetti. Bölgedeki konutların genellikle deprem öncesi inşa edilmiş binalar olduğunu ifade eden Akbey, konutların metrekaresinin bin 200 ile bin 500 TL arasında değiştiğini belirtti.

İzmit ilçesinin çevre semtlerinde yeni inşa edilmiş konutların metrekaresinin bin 500 ile 2 bin 500 TL civarında olduğunu dile getiren Akbey, arsa fiyatlarına bakıldığında ana arter üzerinde konumlu olanların metrekaresinin 2 bin TL, ana yaya aksında olmayan, sokak içinde konumlu arsaların metrekaresinin ise 700 ile bin TL arasında satışa sunulduğunu ifade etti. İzmit ilçe merkezinin gelişimini ve yapılaşmasını büyük ölçüde tamamlamış olduğunu kaydeden Akbey, yapılaşma ve yenileme hızının oldukça düşük olduğunu belirtti. Akbey, deprem sonrası yapılaşmanın hızlandığı yeni yerleşim bölgelerinden Yuvacık, Karşıyaka ve Gündoğdu mahallelerinde TOKİ tarafından kalıcı konut olarak inşa edilmiş konutların metrekare birim fiyatlarının, kat ve konuma göre bin 100 ile bin 400 TL aralığında olduğunu ifade etti. Müteahhit yapımı yeni inşa edilmiş beş katlı binalardaki konutların metrekaresinin ise 2 bin TL civarında olduğunu belirten Akbey, ancak bu bölgelerin kent merkezine uzak olması ve sosyal yaşamın kısıtlı olması sebebiyle sınırlı miktarda tercih edildiğini söyledi.

Başiskele ve Kartepe'ye Arap yatırımcı ilgisi

Başiskele ve Kartepe ilçelerinde deprem sonrası çeşitli imar revizyonları yapılması ve arazi alanının müsait olması nedeniyle gelişmekte olduğunu ifade eden Akbey, deniz ve doğanın iç içe olması ve temiz havası nedeniyle özellikle Arap yatırımcıların dikkatini çektiğini belirtti. Başiskele ilçe merkezinde ana caddeye cepheli, zemin kat konumlu dükkan ve mağazaların metrekare satış fiyatlarının 3 bin-5 bin TL arasında olduğunu dile getiren Akbey, yeni inşa edilmiş binalarda yer alan meskenlerin metrakare fiyatlarının ise bin 500 ile 2 bin 500 TL civarında olduğunu kaydetti. Bölgede yer alan arsaların konut ya da ticari kullanım amacına göre metrekare fiyatlarının 800 ile 2 bin TL arasında değer bulduğunu söyleyen Akbey, doğal güzellikleriyle ünlü Kartepe'nin ise beş yıldızlı otelden butik otele, hafta sonu evlerinden pansiyonlara kadar farklı konaklama tercihlerine cevap verebildiğini ifade etti. Akbey, son yıllarda Türkiye'ye ilgisi bir hayli artan Arap yatırımcıların özellikle son iki yıldır Kartepe'nin Samanlı eteklerini ve Maşukiye bölgelerini tercih ettiklerini belirtti. Bu durumun bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını beklentilerin üzerinde artırdığını söyleyen Akbey, özellikle villa veya konut amaçlı satışa sunulan arsaların konumlarına göre metrekaresine 300 ile 800 TL arasında bedel talep edildiğini kaydetti. Akbey, villa fiyatlarının ise konum, cephe, ulaşım kolaylığı ve manzara özelliklerine göre 200 bin ile 1.5 milyon dolar arasında değiştiğini belirtti.

Gölcük yeniden yapılanmasını tamamladı

17 Ağustos depremi sonrası altyapısı tamamen çöken ve ekonomisi durma noktasına gelen Gölcük'ün devlet yatırımlarıyla yeniden toparlandığını ifade eden Akbey, ana arterler üzerindeki ticari imarlı arsaların metrekare satış fiyatlarının bin-bin 500 TL bandında olduğunu, konut imarlı arsaların metrekare fiyatlarının ise 600-bin TL arasında olduğunu kaydetti. Ana arterler üzerinde zemin kat cadde cepheli dükkan ve mağazaların metrekare satış fiyatlarının 5 bin-8 bin TL aralığında olduğunu söyleyen Akbey, bölgede deprem öncesi inşa edilmiş yüksek katlı binalardaki dairelerin metrekare satış fiyatlarının ise kat, konum ve cephe özelliklerine göre 900-bin TL bandında olduğunu ifade etti. Akbey, ilçe merkezinin dışında yer alan Değirmendere'de birçok yeni konutun inşasının tamamlandığını, yapımı devam eden konutların birim metrekare satış fiyatlarının bin 500-2 bin TL arasında olduğunu belirtti.

Karamürsel'de arsa ve konut fiyatlarında patlama

Karamürsel'de inşası tamamlanan Körfez Geçiş Köprüsü'nün bölgedeki arsa ve konut fiyatlarında patlama yarattığını söyleyen Akbey, bölgede köprü manzaralı konut imarlı arsaların metrekaresinin bin-bin 500 TL arasında, ticari imarlı arsaların metrekaresinin ise bin 500-2 bin TL bandında satışa sunulduğunu ifade etti. Ticari faaliyetin yoğun olduğu ilçe merkezinde ana cadde cepheli dükkanların metrekaresinin 5 bin-8 bin TL aralığında olduğunu kaydeden Akbey, bölgede deprem öncesi inşa edilmiş yapıların ise köprü manzarası özelliğine göre metrekaresinin 800-bin 500 TL arasında olduğunu belirtti. Bölgede yeni inşa edilen konutların metrekaresinin 1.500-2.500 TL arasında olduğunu ifade eden Akbey, piyasa fiyatlarının arsa stoku azaldıkça ve Körfez Geçiş Köprüsü tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde daha da artacağını ileri sürdü.

Gebze'de ticari taşınmazların fiyatları İstanbul'u aratmıyor

Gebze'nin gerek iş hayatı gerekse özel yaşam bakımından İstanbul'a bağımlı bir görüntü sergilediğini kaydeden Akbey, İstanbul'a çok yakın olması nedeniyle Gebze'nin hızlı bir gelişim gösterdiğini belirtti. İlçe merkezinde ana caddeler üzerinde zemin kat konumlu dükkan ve mağazaların metrekare satış fiyatlarının 10 bin-20 bin TL arasında olduğunu söyleyen Akbey, bu caddelere bağlanan ara sokaklarda ticari kullanımlı taşınmazların metrekaresinin 10 bin TL civarında olduğunu ifade etti. Akbey, bölgedeki konut fonksiyonlu taşınmazların metrekaresinin ise bin 200 ile bin 500 TL arasında satışa sunulduğunu, gelişimini ve yapılaşmasını büyük ölçüde tamamlamış olan Gebze'de yapılaşma ve yenileme hızının oldukça düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Kocaeli gayrimenkul proje EVA Hakan Akbey Sakarya