Kirada Garanti Sistemi

Kiracı ve ev sahipleri artık garanti altında!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 21.04.2016
Mülk sahibi ve kiracıları arasındaki tüm anlaşmazlıklar tarih oluyor.
Uzun yıllardır Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede uygulanan Kirada Garanti Sistemi, Türkiye'de de başladı. Hem kiracıyı hem de ev sahibini koruyacak uygulamalar ile birlikte gayrimenkul sektöründeki risklerin doğru yönetilmesi amaçlanıyor.

Ülkemizdeki bitmek bilmeyen sorunlardan bir tanesidir mülk sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıklar. Kiracılar kadar ev sahipleri de dertli. Güvenilir kiracı bulmak, o kiracıdan düzenli kira alabilmek de çok zor. Kiracılar ise her ay kapıya dayanan kirayı, yaşanan olumsuzluklardan dolayı düzenli ödemekte zorlanır. Buna benzer yaşanan daha bir sürü problem... Gayrimenkul sektöründe yaşanan tüm bu sorunlar artık sona eriyor. Yurtdışında uzun yıllardır kullanılan Kirada Garanti Sistemi (KGS), Türkiye'de de uygulanmaya başlandı ve hem kiracıyı hem de ev sahibini korumaya yönelik olarak ithal edildi.

AMERİKA'DAN İTHAL

Özellikle mortgage sisteminin yer aldığı ülkelerde uygulanan sistem Türkiye'ye de uyarlanmaya başlandı. Amerika başta olmak üzere gelişmiş tüm Avrupa ülkelerinde kullanılagelen sistem içerisinde, banka ve gayrimenkul danışmanlık firmaları ile işbirlikteliği içerinde mülk yönetimi hizmet birimleri veya şirketleri adı altında hizmetler veriliyor. Türkiye'de hukuksal ve sektördeki işlevsel farklılıklardan dolayı sağlıklı işleyişte engeller yer alsa da MegaPort Şirketler Grubu yatırımıyla uygulanan KGS, teknik altyapısı ile yerelleştirilerek işlevsel hale getirildi.

BÜYÜK YATIRIM YAPILDI

Yakın zamanda tüm Türkiye'de faaliyete geçecek KGS sistemi ile ilgili olarak konuşan MegaPort Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Durgun, hem ev sahibini hem kiracıyı hem de mülkü tüm sorunlardan kurtaracağını söyledi. Muhsin Durgun, büyük bir yatırım yaparak sistemi Türkiye'ye getirdiklerini belirtti.

HAK KAYBI YAŞANMAYACAK

Avukat Kadir Kurtuluş, Kirada Garanti Sistemi ile kiracı ve ev sahibi arasındaki tüm anlaşmazlık yaratabilecek alışverişlerin ortadan kalktığını belirtti. Tüm sürecin profesyonel şirketlere teslim edildiğini ve bu sayede tüm risklerin ev sahibi ve kiracı yönünden ortadan kalktığını anlatan Kadir Kurtuluş, bu sistem ile ev sahibi – kiracı ilişkilerinin uzman gayrimenkul danışmanları, hukukçular ve finansçılar barındıran aracı şirketlerin kontrolünde olacağını belirtti ve şöyle dedi: “Gayrimenkullerin doğru değerlendirilmesi ve maksimum fayda elde edilmesi sağlanacaktır. Hukuki bilgi eksikliği nedeniyle kiracı ve ev sahibi yönünden oluşabilecek hak kayıplarının önüne geçilmiş olacaktır.”

NASIL İŞLİYOR?

- Mülk önce detaylı ekspertizi yapılarak sisteme görsel ve yazılı olarak kayıt ediliyor.

- Taraflar ile hizmet ve yetki anlaşmaları yapılarak mülkün kiralanması süreci başlatılıyor.

- Talepte bulunan kiracıların risk analiz raporları alınıyor ve kiracı ile mülk sahibi arasındaki tüm evraksal ve para alışverişi bitiriliyor.

- Yerleşme süreci başlamadan talep gelirse nakliye, boya vb. hizmetler veriliyor. 

- İstek, şikayet, ödeme bilgileri, vergisel yükümlülükler vb. ihtiyaçlar sistem üzerinden açılan özel sayfadan takip edilip yönetebiliyor.

- Gayrimenkulün tüm işlemleri, bilgi ve raporu düzenli olarak iletişim araçları ile gönderiliyor.

- Taraflar ilişkilerini yıpratmadan, mağdur olmadan sistem sayesinde huzurlu oluyor.

AVANTAJLARI NELER?

- Mülk sahibi ile kiracı arasındaki iletişim daha sağlıklı ve güvenilir düzeyde tutacak.

- Ev sahiplerinin; kiracı bulmak, evi boş kaldığı için kira alamaması ya da kira alamaması gibi problemler ortadan kalkmış olacak.

- Faturalar, aidatlar gibi unsurlar, aracı şirketin yükümlülüğünde olacak.

- Peşin ödeme seçenekleriyle hem kiracı hem de ev sahipleri finansal kolaylıklardan yararlanabilecek. 

- Evinizi nasıl teslim ediyorsanız o şekilde aracı şirketten teslim alabileceksiniz.

- Kiracı zamanında ödeme yapamazsa farklı ödeme seçenekleri alabilecek.

Kirada Garanti Sistemi kiracı ile ev sahibi kiracı güvende ev sahibi güvende