Kentsel dönüşüm

"Kentsel dönüşüm rant kapısı olarak görülmemelidir"

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 13.04.2015
ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan “Kentsel dönüşüm rant kapısı olarak görülmemelidir” dedi.
İstanbul'un dönüşümüne önemli ölçüde katkı sunan ve projelerine devam eden ESİNDER Yapı adına Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, Milliyet Gazetesine İnşaat sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT KAPISI OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Dönüşüm konusunda bu kadar başarılı bir isim olarak vatandaşa tavsiyeniz nedir? 

Tüketici konutunu yenilemekle ilgili kararlı olmalıdır ve depremin ne zaman olacağını hiç kimsenin bilmediğini bilinçli bir şekilde anlamış olmalıdır. Özellikle İstanbul'un deprem kuşağında olduğunu düşünürsek burada hem konutların yenilenmesini, hem de oluşan rant artışından vatandaşların faydalanacaklarımda belirtmek istiyorum. Benim vatandaşlarımıza tavsiyem sadece teklif değil banka garantörlüğünde iş yapan, çözüm odaklı firmaları tercih etmelerini, binalarını yaptırırken bu unsurları göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyorum. Vatandaşlarımıza çok farklı fiyat teklifleri geliyor. Bu tekliflerden daha çok verenden ziyade, bu konuda tecrübeli ve arkasında banka garantisi olan şirketleri tercih ederler ise konutlarının teslim edilip edilemeyeceği gibi bir korku duygusuna kapılmazlar.

Kentsel dönüşümün hızını düşüren sıkıntılar var mı? 

Ne yazık ki bir takım sıkıntılar var. Bunlar'da dönüşümün hızını kesiyor. Kira yardımları ile ilgili, kredi süreçleri ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Belediyelerin kentsel dönüşümle ilgili imar artışlarının olmayacağı ile ilgili kararlı olmaları ve vatandaşları bununla ilgili ciddi şekilde bilgilendirmeleri gerektiğini söylemek istiyoruz. Vatandaşlar hep bir imar artışı beklentisi içinde.

Buda bir çok şey için gecikme yaşandığını gösteriyor. En büyük sıkıntımız bürokraside yaşadığımız zaman kaybı, iş kaybı. Özellikle itiraz edilen risk raporlarının tekrar cevaplandırılması ve sonuçlandırılması. Herkes binasının riskli olduğunu biliyor ama zaman kazanmak için sürecin önünü tıkıyorlar.
Kira yardımları ile ilgili ve kredi faiz desteği ile ilgili sektörde sıkıntılar devam ediyor. 

SEKTÖRE KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ KAZANDIRMANIN GURURUNU YASIYORUZ

Özkan Bey Kentsel dönüşüm kredisi nedir? 

Şirketimiz sektöre kentsel dönüşüm kredisini kazandırdı. Kentsel Dönüşüm Kredisinin amacı kat karşılığı yapılamayacak binaları dönüştürmekle ilgili finansman sorunlarını çözmek için oluşturduğumuz bir finansman kaynağıdır. Bir binada 10 kat malikinin olduğunu düşünürsek ve kat maliklerinin dönüşümün maliyetini karşılayacak gücü yoksa burada kentsel dönüşüm kredisinin avantajı ortaya çıkıyor. Böylece hem vatandaşın finans sorunu çözüyor hem de depremden korkulmayacak güvenli konutlar üretiyoruz.

1000 M2'NİN ÜZERİNDEKİ İNŞAATLARI'DA SİGORTA KAPSAMINDA YENİLİYORUZ 

Axa Sigorta ile oluşturduğumuz sigorta modeli bundan önceki süreçte 50 ve üzeri konutları sigortalıyordu. + sigorta süreci. Oysa şimdi 1000 ve 1000 metrekarenin üstündeki inşaatları da sigorta kapsamında yenilemekle ilgili anlaşma imzalanmıştır. Bu sigorta sürecini de sektöre kazandırdık. Ayrıca kat karşılığı şeklinde dönüşümü yapılmayacak binaların yenilenmesi ile ilgili kentsel dönüşümle ilgili ilk adımı atan firma olmanın da gururunu yaşıyoruz.

 

Kentsel dönüşüm