Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen

“Kentsel dönüşüm ismini vatandaş koydu”

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 25.02.2015
Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, 2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde kentsel dönüşüme dair çok önemli konulara değindi.
ESD - Management Plus Danışmanlık ve Eğitim tarafından gerçekleştirilen 2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, Emlaktasondakika.com'da canlı olarak devam ediyor.

Kentsel dönüşümü herkesin sahiplenmesi gerektiğini, bir birlik ve beraberlik işi olduğunu savunan Gürgen konuşmasında “ İnsanlar kentsel dönüşümün ne olduğunu anlamaya başladı. Bu önemli organizasyonu ya hep beraber yapacağız ya da hep beraber yapamayacağız.” dedi.

Kentsel dönüşümün farklı yönleri

Vatandaşın kentsel dönüşümün ne olduğunu öğrendiklerini dile getiren Genel Müdür Gürgen, “Kentsel dönüşümün o kadar çok yönü var ki, ben de kaç yönü olduğunu sayamam. Çünkü her geçen gün farklı yönlerini öğreniyoruz.” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

“Kentsel dönüşüm ismini vatandaş koydu”

Kentsel dönüşüm isminin nereden geldiğini açıklayan Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, vatandaşın kentsel dönüşüm ismini koyduğunu, aslında çalışmanın isminin kendilerinin Hayat Projesi olmasını istediklerini hatta bunun nedenini de 1999 yılında meydana gelen Marmara depremi olduğunu belirtti.

Deprem ve sellerden bahsedip kentsel dönüşüm konusunda sadece metrekare ve para konuşulmasının hayatlarımızın ne kadar hafife alındığının göstergesi olduğunu belirterek de inşaat sektörüne yakındı.

"Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor"

Türkiye'de kentsel dönüşümün aslında yıllardan beri devam ettiğine dikkat çeken Gürgen, yakında büyük projeleri de yayınlayacaklarını, bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Vatandaştan devletin en üst mertebesine kadar herkesin kentsel dönüşüm konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Genel Müdür Gürgen, dönüşümle ilgili rakamsal veriler vererek 65 bin bina, 205 bin konut yani 1 milyon kişinin kendi evini ve iş yerini dönüştürdüğünü belirtti.

Önemli organizasyonlar olmalı

Gürgen, Kentsel Dönüşüm Kongresi gibi bu tür önemli organizasyonların önemini dedikodu kazanlarının, hayata geçemeyecek projeleri sunanların önüne geçmek ve gerçek ya da uygulanabilecek projeleri paylaşmak için bu tür toplantıların yapılması gerektiğinin özellikle altını çizerek konuşmasına son verdi.

Emlaktasondakika.com

Vedad Gürgen Kentsel dönüşüm Konferansı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü her yönüyle kentsel dönüşüm