sırat on fırat

Kemaliye, Sırat on Fırat projesiyle rekor kıracak!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 14.10.2016
Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde "Sırat on Fırat" Projesi kapsamında 510 metre yükseklikte asma yürüyüş köprüsü inşa edilecek.
Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince hazırlanan "Sırat on Fırat" adı verilen proje ile son yıllarda Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali'ne ev sahipliği yapan Karanlık Kanyon'da inşa edilecek köprünün proje çiziminde sona gelindi.

Sadece proje çizim maliyeti 1 milyon 100 bin liraya mal olan köprü, tamamlandığında 600 metre uzunluğunda ve 510 metre yüksekliğinde olacak.

Özellikle adrenalin tutkunlarının base jumping atlayışlarında göz bebeği olacak asma köprünün bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmesi bekleniyor.

Dünyanın en yüksek yürüyüş köprüsü

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı İsmail Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sırat on Fırat" köprüsünün önce hayallere, sonra projeye dönüştüğünü belirterek, "Köprümüz, dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olacak. Köprüde yürüyeceğimiz gün için sabırsızlanıyoruz. Köprü, Guinness rekorları arasında yer alacak ve bu yönüyle bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlayacak." dedi

Kemaliyelilerin 137 yıl önce imkansızı başararak kazma, kürek ve küfeyle 8,5 kilometrelik taş yolu inşa ettiğini, bu projeyi de başaracağını belirten Yücel, "Sırat on Fırat Projesinin çiziminde son aşamaya gelindi. Halkımız, yıllardır hayal ettiği bu projeyi heyecanla bekliyor. KEMAV olarak projenin bölgemiz için çok önemli olduğuna inanıyoruz." dedi.

"Türkiye'nin ilk base jumping atlayışlarını yaptırdık"

Yücel, projenin gerçekleşmesi için yıllardır büyük bir inanç ve kararlılıkla çalıştıklarına değinerek, şöyle devam etti:

"Bu çalışmalarımızın en önemli aşaması ise 2008-2012 yılları arasında hemşehrilerimizi ve şehrimizi ikna etmek oldu. Vakıf olarak, 2009 yılında sorumluluk üstlenerek Karasu'nun üzerine yaklaşık 480 metre yüksekliğe ve 500 metre uzunluğunda çelik halat çektirerek base jumping atlayışlarına uygun bir platform oluşturduk. Bu platformdan Türkiye'nin ilk base jumping atlayışlarını yaptırdık. Bu atlayışları uluslararası bir nitelikte yaptırarak Karanlık Kanyon ve Sırat on Fırat'ı önce Erzincan'ın sonra Türkiye ve dünyanın gündemine taşıdık ve büyük bir farkındalık oluşturduk. Dünyanın dört bir yanından sporcular getirip atlayışlar yaptırdık."

Bugün ise aynı kanyon üzerine yapılacak "Sırat on Fırat" köprüsünün proje çiziminde sona gelindiğine işaret eden Yücel, "Köprü yaklaşık 510 metre yüksekliğinde, 650-700 metre uzunluğunda ve 2 ile 4 metre arasında genişlikte tasarlandı. Şuan itibarıyla dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü 483 metre yükseklik ile Çin'de bulunuyor." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım'ın müjdesi

KEMAV Başkanı Yücel, Erzincanlı olan Başbakan Binali Yıldırım'ın kente ilk geldiğinde Erzincan Meydanı'nda "Sırat on Fırat'ı yaparız" sözü verdiğini belirterek, "Başbakan'ımızın sözü bizim için büyük müjde oldu. Köprünün proje çizim işinin tamamlanmasıyla 2017 yılının ikinci çeyreğinde yapımının ihale edilebilir duruma gelebileceğini değerlendiriyorum." ifadesini kullandı.

Kemaliye erzincan sırat on fırat