Kapalıçarşı

Kapalıçarşı'da restorasyon yarın başlıyor

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 13.07.2016
Kapalıçarşı'nın restorasyonu, kanalizasyon, yerlerin onarımını, bazı yerlerin güçlendirilmesini, çatının onarımını ve ısıtma-soğutma işlerini kapsıyor
İstanbul'un önemli turistik mekanlarından Kapalıçarşı'da kapsamlı bir restorasyonsüreci başlıyor. Beş yıl sürmesi beklenen restorasyonda 'ilk kazma' yarın vuruluyor.

FATİH SULTAN MEHMET DÖNEMİNDE İNŞA EDİLDİ

Restorasyon süreci Kapalıçarşı'nın çatısında başlatılacak. İstanbul'un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı, dünyanın en işlek noktalarından biri.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Kapal%c4%b1%c3%a7ar%c5%9f%c4%b1'>Kapalıçarşı</a>

GEÇEN SENE 92 MİLYON ZİYARETÇİ

Çarşı'yı geçtiğimiz yıl 92 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2 bin 500 esnafın iş yaptığı, 10 bini aşkın kişinin çalıştığı Kapalıçarşı'da 2009'dan bu yana gündemde olan 'restorasyon' sürecinde sona gelindi.

Konu ile ilgili Fatih Belediyesi'nden yapılan açıklamada "Fatih Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanabilmesi için yıllarca süren hazırlık çalışmalarında sona gelindi ve Kapalıçarşı'nın çatısında restorasyon başladı" denildi.

kapalıçarşı

Restorasyon süreci, çatıdan başlayacak. Bunun için ilk işlem yarın, düzenlenecek törenle başlayacak. 

SÜREÇ 5 YIL DEVAM EDEBİLİR

Anıtlar Yüksel Kurulu'ndan da gerekli izinlerin çıkması ile birlikte restorasyon sürecinde önemli bir eşik de aşılmıştı.

Restorasyon sürecinin 5 yıla yakın sürmesi bekleniyor.

Kapalıçarşı Kapalıçarşı restorasyonu fatih sultan mehmet fatih belediyesi