Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Ero

Kampanyalar konut tüketicilerini harekete geçirdi!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 23.12.2014
Amerikalı gayrimenkul danışmanlık devi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, TÜİK Kasım verilerini değerlendirdi.
Erol, yaklaşık 49 bini ilk  satış olmak üzere 56 bin konutun el değiştirdiğine dikkat çekerek, genellikle yılın bu döneminde satışı devam eden gayrimenkul projelerinde özel kampanyaların uygulandığını, yeni yıla özel ödeme planlarının hazırlanmasının tüketiciyi harekete geçirdiğini belirtti. 

Erol, yürürlüğe giren yeni tüketici kanunu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik'in tüketiciye güven sağlamasıyla, konut satışlarının 2015'te artacağına da dikkat çekti.

Amerikalı gayrimenkul danışmanlık devi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayınlandığı Kasım 2014 konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Kasım ayında gerçekleşen 104 bine yakın satış işleminin % 20'sinin İstanbul'da gerçekleştiğinin altını çizen Erol, “Satılan konutların 49 bine yakını ilk defa satılırken, 56 bin konut el değiştirdi. Ekim ayına göre  % 9'luk bir artış gözlemliyoruz ve bu artışın aralık ayında da devam edeceği beklemekteyiz. Genellikle yılın bu döneminde satışı devam eden gayrimenkul projelerinde özel kampanyalar uygulanır ve yeni yıla özel ödeme planları hazırlanır,  bu da tüketiciyi harekete geçirir” diye konuştu. 

2015'te konut satışları artacak

Yürürlüğe giren yeni tüketici kanunu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik'in tüketicinin gözünde güven oluşturması nedeniyle konut satışlarının 2015'te artacağı görüşünde olduklarını da belirten Emre Erol, “Yeni kanuna göre, inşaat firmaları ön ödemeli sözleşmeden önce alıcıya detaylı ve açık bir şekilde hazırlanmış ön bilgilendirme formu verecek ve geliştirilen projenin teslim süresi 36 ay ile sınırlandırılacak. Ayrıca yeni kanun, konut alıcısına sözleşmeden ya da satıştan vazgeçme şartlarında daha esnek koşullar sağlayacak." dedi.

Konut sektörü konut kampanyaları Keller Williams Türkiye Emre Erol