Kale Kilit, Topkapı’dan sonra Çobançeşme’de de konut yapıyor
Haberler / Sektörden Haberler / Kale Kilit, Topkapı’dan sonra Çobançeşme’de de konut yapıyor

Kale Kilit, Topkapı’dan sonra Çobançeşme’de de konut yapıyor

Sektörden Haberler 02.12.2013 16:41

Artaş İnşaat ile Topkapı’daki arsalarının üzerine Avrupa Konutları Kale projesinin geliştirilmesi için el sıkışan Kale Kilit, Çobançeşme’deki 12 dönümlük arsa üzerine yine aynı firma ile ortak proje geliştirecek

Türkiye'deki sanayi kuruluşları arasında önemli bir yere sahip olan Kale Kilit, elindeki gayrimenkulleri değerlendirmek üzere harekete geçti. Artaş İnşaat ile Topkapı'daki arsalarının üzerine Avrupa Konutları Kale projesinin geliştirilmesi için el sıkışan Kale Kilit, Çobançeşme'deki 12 dönümlük arsa üzerine de yine aynı firma ile ortak proje geliştirecek. Portföyündeki arazileri değerlendirmeye başlayan Kale Grubu, Topkapı'daki 40 dönümlük arazisine Artaş İnşaat'la birlikte 600- 700 üniteden oluşan Avrupa Konutları Kale projesini yapmaya hazırlanıyor. Ticari, konut-rezidans konseptinde hayata geçirilecek proje, 2014'ün bahar aylarında başlayacak. Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan, “Topkapı arazimizin üzerine inşa edeceğimiz projenin adı Avrupa Konutları Kale olacak. Kat karşılığı olarak inşa edilecek” diye konuştu. Havaalanına çok yakın konumda bulunan Çobançeşme arazileri üzerine de yine Artaş İnşaat ile birlikte proje geliştirdiklerini belirten Kızıltan, “12 dönümlük arazide karma bir proje olacak. Yüzde 52 ortaklığımızın bulunacağı projeye de 2014 yılında başlayacağız” dedi. Çerkezköy'e 380 dönüm araziye fabrika... Kale Kilit olarak 2014 yılında üretimini yüzde 20 artırmayı hedefleyen grup, Çerkezköy'de 380 dönüm arazi üzerinde 100 dönüm kapalı alanda üretim tesisi inşaatına başlayacak. Tesise 35 milyon lira, satın alınacak makinelere de bir o kadar olmak üzere toplam 70 milyon liralık yatırım yapılacak. Kale Kilit, tüm üretim bantlarını 3 yıl içinde buraya taşıyacak. 

Güngören de sanayi dönüşümüne sahne olabilir
Güngören'deki Kale Kilit'in halen üretim yaptığı fabrika arsalarının 2-3 yıl içinde değerlendirmeye alınacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, bu alanın da projelerde kullanılabileceğini ifade etti. Şimdiden bir şey söylemenin erken olacağına değinen Özgür, “Güngören'deki fabrikaların bulunduğu arsalar üretim için çok değerli. Bir şeyler söylemek için erken. Fabrikayı Çerkezköy'e taşıdıktan sonra ne yapacağımıza zaman içinde karar veririz” diye konuştu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com