Ahmet Erkurtoğlu'nun fotoğrafı

Kadıköy’ün dönüşümüne AE Mimarlık yön veriyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 02.05.2015
Kadıköy’de 1991’den bu yana faaliyet gösteren AE Mimarlık, imza attığı binlerce projeden sonra kentsel dönüşüme yoğunlaştı.
Özellikle Kadıköy olmak üzere 24 yılda binlerce projede milyonlarca metrekarelik inşaat alanını can bulmasına imza atan AE Mimarlık, son iki yıl içinde 200projenin çizimini gerçekleştirdi. AE Mimarlık'ın realize olan 75 projesi ağırlıklı olarak Kadıköy'deki kentsel dönüşüme yön veriyor.

Kentsel dönüşümün binasal dönüşüm olarak değerlendirilmesini isteyen AE Mimarlık'ın kurucusu Mimar Ahmet Erkurtoğlu, hareketin başından itibaren 200 binanın parsel bazında mimari projelerini yüklendi. Aylık 7-8 projenin çiziminin tamamlandığını belirten Erkurtoğlu, yaklaşık 100 projenin bu yılsonuna kadar tamamlanacağını kaydetti.

Dönüşüm parsel bazında yapılmalı

Sürecin ağır işlediğini ve belediyelerin sonuca gitmede yavaş kaldığını belirten Erkurtoğlu, “Mimar olarak ben parsel bazında dönüşümün Özellikle Kadıköy'e zarar verdiğini düşünüyorum. Bunun yerine parsel bazında çalışılırsa gerçekten bir dönüşümden söz edebiliriz. Parkları, yolları, otoparkları, sosyal donatı alanları ve okulları ile yaşanabilir bir kent ancak öyle şekillenir” dedi.

Sağlıklı insanların sağlıklı bina kullanacağını söyleyen Erkurtoğlu, “Şu anda biz binaları yenileyerek kente zarar veriyoruz. Beş katlı binayı yıkıp yerine 10 katlı bina yapıyoruz. Yol, alt yapı aynı. Kent bu ağırlığı çekemiyor. Hayatımız daha da sıkışıyor ve yoğunlaşıyor” şeklinde konuştu. 

Bunun yerine alternatif çözüm önerilerini de gündeme getiren Erkurtoğlu, “Bakanlığın imar yönetmeliğine yaptığı yüzde 20'lik artış ile inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm ivme kazandı. Örneğin Kadıköy'ün imarı 2.07'den yüzde 20 artış ile 2.48'e geldi. Parsellerin birleşimi ile emsal artsaydı daha sağlıklı bir oranlama olurdu. Aynı durumu Fikirtepe'de de yaşıyoruz” dedi.

Mesleki olarak tatmin olmuyoruz

Yaşanan durumun zorunluluktan ileri geldiğini kaydeden Erkurtoğlu, “Mesleki açıdan mutlu değilim. Mimarlık böyle olmamalı. Biz inşaat yapmak isteyenlerin isteğini karşılıyoruz. Bu bizi mutlu etmiyor. Biraz imkanı olan müteahhitlik yapıyor. Hiçbir belgeye falan ihtiyacı yok. Her gün yeni müteahhit bir tanışıyoruz. Bu gidişat ile sektör krize girer. Çünkü insanlar satamıyor. Sat yapçılar zor durumda” dedi.

Ferdi bazda birçok kuruma ve yeni firmalara hizmet sunduklarını belirten Erkurtoğlu, “Bununla beraber Fatih Kıral ve Abdülkadir Konukoğlu gibi marka isimlerde Askent Kral adıyla ortaklık kurarak inşaata giriyor. Ayrıca Yüksel Grubu, Mesa Mesken, D Yapı'dan Bahtiyar Doğan da bina yapacak. Yani herkes inşaatçı oldu” diye konuştu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Kadıköy AE Mimarlık Ahmet Erkurtoğlu