JLL’ye göre Körfezli yatırımcılar, Cityscape Fuarı’nda Türkiye’yi uçuracak!
Haberler / Sektörden Haberler / JLL’ye göre Körfezli yatırımcılar, Cityscape Fuarı’nda Türkiye’yi uçuracak!

JLL’ye göre Körfezli yatırımcılar, Cityscape Fuarı’nda Türkiye’yi uçuracak!

Sektörden Haberler 07.08.2012 09:05

JLL'nin araştırmasına göre Körfezli yatırımcılar rotasını Türkiye'ye çevirdi. Bu yıl Dubai'deki Cityscape Fuarı'nın konuk ülkesi olacak Türkiye için 'Yatırımcılar demiri tavında dövecek' denild,

JLL'nin araştırmasına göre Körfezli yatırımcılar rotasını Türkiye'ye çevirdi. Bu yıl Dubai'deki Cityscape Fuarı'nın konuk ülkesi olacak Türkiye için "Yatırımcılar demiri tavında dövecek" denildi

Küresel pazarlarda gayrimenkul yatırımları hakkında bir araştırma yapan Jones Lang LaSalle'in (JLL) bu hafta yayımlanan raporu Körfezli yatırımcıların rotalarını Türkiye'ye çevirdiğini ortaya koydu. Araştırmada varlık sermayesi şirketlerinden, yatırım fonları ve özel sermaye fonlarına kadar birçok alandaki yatırımcının bölgenin gelişen pazarlarından Türkiye'ye yöneldiğine dikkat çekildi.

ONUR KONUĞU OLDUK

Araştırmada büyüyen ekonomi ve artan kişi başı gelirin yatırımcıları Türkiye'ye çeken en önemli unsurlar arasında olduğuna vurgu yapıldı. Ayrıca Batı Avrupa'da kötüleşen ekonomiden kaçan yatırımcılar için de Türkiye'nin büyük fırsatlar sunduğuna değinildi. Bunun yanı sıra Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının da yatırımcıların ilgisini çektiğine ve sadece bireysel değil ticati yatırımları da bölgeye yönlendireceğine vurgu yapıldı. 2-4 Ekim'de Dubai'de yapılacak Cityscape Global Fuarı'nda Türk yatırımcıların projeleri pazarlanacak. Cityscape Global Fuar Direktörü Wouter Molman, "Türkiye'deki ortaklık imkânları bu yıl fuarın ana gündem maddesi olacak. Körfez'de anahtar rolü üstlenen yatırımcılar için gelişmekte olan Türkiye pazarı çok önemli" dedi. Molman, "Yatırımcılar bu yıl demiri tavında dövecek" dedi. Ciyscape'e Türkiye'den GAP İnşaat, Ağaoğlu, Tahincioğlu gibi sektörün büyük oyuncuları katılacak.

ARTAN ŞEFFAFLIK YATIRIMLARI ÇEKİYOR

JLL Sermaye Piyasaları Danışmanı Kıvanç Erman, Türkiye'nin farklı profildeki yatırımcılardan ilgi gördüğünü söyledi. Erman, Türkiye'nin krizden en az etkilenen ülke olduğuna da vurgu yaparak "Ekonomide artan şeffaflık da bunda önemli rol oynuyor. Yabancı direkt yatırımların oranı da artıyor" dedi. Konut yatırımlarının yanı sıra gayrimenkul perakendesi alanında da yatırımların arttığını anlatan Erman, yılın ilk yarısında 13 yeni alışveriş merkezinin devreye girdiğini açıkladı.

Sabah