iznik

İznik'in tarihi surlarında çalışmalar başladı

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 03.09.2016
4970 metre uzunluğunda 114 burçu, 4 ana kapısı, 12 tali kapısı bulunan İznik surlarının temizlik çalışmaları İznik Sahilinde başladı.
İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Fırat Toprak, Belediye Başkanı Osman Sargın, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu, Müze Müdürü Haydar Kalsen Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan ve Müze Müdürlüğü denetiminde devam eden temizlik çalışmalarını yerinde incelediler.

Başkan Sargın burada yaptığı konuşmada "Bu gün itibaren startını verdiğimiz takriben 2500 yıllık geçmişi bulunan İznik surlarının temizlik ve restorasyon çalışmaları başlamış durumda . M.Ö 320 -325 yıllarda Bitinya döneminde temeli atılıp Roma, Bizans dönemlerinde inşa edilen ve günümüze kadar bir çok kez restorasyon gören İznik surları artık hayat bulmaya başladı. İnşallah çok kısa bir dönemde Büyükşehir Belediyemizin, İznik Kaymakamlığımızın, İznik Müze Müdürlüğümüzün gayretli çalışmaları neticesinde İznik surları yaşanabilir alanlar haline gelecek.Biz surların hayat bulmasından yanayız. Surlar hayat bulursa yaşamaları ömürleri daha uzun olur. Gelecek nesillere , gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir şekilde bırakmış oluruz . Bu surların temizliğinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum .Bizim olmasa olmazımız  takriben 4970 m uzunluğunda iki sur arasında meydanlarımız var bu meydanlarda zaman içerisinde yürüyüş yolları , bisiklet yollarına dönüştürülüp yaşam alanları oluşturulacak . Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.  

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise yaptığı açıklamada "Evet değerli arkadaşları, gerçekten birçok medeniyete tanıklık etmiş İznik surlarının önündeyiz .Bu surlar yaklaşık 5 km uzunluğunda 2000-2500 yıldır birçok medeniyete tarih boyunca  tanıklık etmiş ve günümüzde çok büyük bir yüzdesi , büyük bir bölümü hala ayakta duruyor vaziyette tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Diğer sahip olduğumuz Tarih ve kültür varlıkları gibi bu surların önemi gerçekten çok büyük .Tabi bu surların yeniden hayat bulması konusunda yeniden çalışmalara bir yerden  başlamak gerekiyordu. Lefke kapının restorasyonu Kültür Bakanlığımızın himayesinde yapılan ihaleler çerçevesinde bu günlerde bitecek ve teslim alınarak ziyarete de açık hale getirilecek.Diğer iki sur arası ile ilgili İstanbul kapı ve Yenişehir kapı ile ilgili de yine Kültür Bakanlığımız ve Büyükşehir  Belediye Başkanlığımızın arasındaki protokoller çerçevesinde sondaj kazıları yapıldı. Ve yine kurulun almış olduğu kararlar kapsamında ve az öncede öğrenmiş olduk İstanbul kapının  projesi de onaylandı . Yakın bir zaman da inşallah o konuda da çalışmalar başlayacak" dedi.

 

iznik tarihi surlar İznik Kaymakamı