monoray

İzmir'in Monoray projesi iptal edildi

Sektörden Haberler 07.04.2017 09:09

İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yeni Fuar Alanı'na yolcu taşıması için planlanan Monoray'dan vazgeçtiklerini açıkladı.

İzmir'de Yeni Fuar Alanı için hayata geçirilecek olan Monoray projesi iptal edildi. İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yeni Fuar Alanı'na yolcu taşıması için planlanan Monoray'dan, hesaplanandan daha yüksek maliyeti yüzünden vazgeçildiğini, yeni ulaşım formülü bulacaklarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 'İzmir Banliyö ESBAŞ İstasyonu-Gaziemir Yeni Fuar Alanı Monoray Hattı' projesinde şok bir gelişme yaşandı. Bakanlık'ın Şubat ayında dosyasını uygun bularak ÇED onayı verdiği proje rafa kaldırıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koeaoğlu'ndan, "Monoray, hesaplarımızda çok pahalı çıktı. Taşıyacağı yolcusundan İzmir'in ekonomisine, Fuar'ın işlevine katkısından çok daha ekonomik olarak pahalı geldi. Durdurduk projeyi. Başka formül arayışındayız. Fuar'ı ulaşım açısından başka türlü destekleyeceğiz" açıklaması geldi. 

Bir ilk olacaktı 

Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN'ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi'ni keserek çevreyolu Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek Fuar İzmir'e ulaşacaktı. 

Banliyö ve İzmir dışından hava yolu ile yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular, İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monoray sistemi ile Fuara ulaşabilecekti. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye'de ilk kez İzmir'de kurulmuş olacaktı. Projenin inşaat çalışmaları etap etap sürdürülecekti. Bu yıl başlanacak olan çalışmaların 2020 yılında tamamlanması hedefleniyordu.