istinye çubuklu arabalı vapur hattı

İstinye-Çubuklu vapur hattı 1 haftada 10 bin yolcu taşıdı

Sektörden Haberler 30.03.2017 16:30

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen hafta hizmete alınan İstinye Çubuklu arabalı vapur hattı, İstanbullulardan büyük ilgi gördü.

İstanbulluların ulaşımı için yatırımlarına hız kesmeden devam eden büyükşehir belediyesi, geçtiğimiz hafta İstinye Çubuklu arabalı vapur hattını devreye almıştı. İstinye - Çubuklu arabalı vapur hattında 1 haftada, 8 Bin 579 araç, 10 Bin yolcu taşındı.

İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla, 21 Mart tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan İstinye Çubuklu arabalı vapur hattı, İstanbullulardan büyük ilgi gördü. Asya-Avrupa geçişini 8 dakikaya indiren hat ile 1 haftada 8 Bin 579 araç ve 10 binin üzerinde yolcu taşındı.

istinye çubuklu vapur hattı

İstanbulluların, Asya- Avrupa geçişlerinde İstinye Çubuklu arabalı vapur hattını tercih etmeleri köprü trafiğini önemli bir ölçüde rahatlatmış olacak. Hattın yılda 40 bin seferle 1 milyon 700 bin araç, 2,5 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Bu sayede, zaman ve yakıtta önemli ölçüde tasarruf sağlanırken,  karbondioksit salınımında da azalma gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları A.Ş., tarafından işletilen hatta, iki arabalı vapurla ile hizmet veriliyor. Aşiyan ve Erguvan isimli arabalı vapurlar, dalgasız ve yumuşak yanaşma özelliğinde tasarlandı. Aşiyan Gemisi, 65 otomobil, 250 yaya yolcu kapasiteliyken, Erguvan Gemisi 65 otomobil, 434 yaya yolcu kapasiteli.